Dieta Raw

Ogrom różnego rodzaju diet zalała rynek żywieniowy. Jedne mają pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy, inne oczyścić organizm lub wręcz uleczyć z jakichś dolegliwości. Nie zawsze jednak warto ślepo podążać za trendami, ponieważ pamiętajmy, że nie każda dieta może być stosowana przez daną osobę. Jeżeli mamy jakieś problemy zdrowotne, wówczas najpierw trzeba zapytać lekarza, co sądzi o danej diecie.

dieta raw

Od jakiego czasu na rynku bardzo popularna stała się tzw. dieta raw. Znajdziemy ją takę pod nazwą „dieta raw food”. Dieta ta cieszy się ogromną popularnością, głównie wśród hollywoodzkich gwiazd, przez co też stała się popularna i u nas.

Na czym polega dieta raw food?

Jak sama jej nazwa wskazuje, dieta raw food to dieta, która polega na jedzeniu produktów surowych, czyli nieprzetworzonych i niepoddanych żadnej obróbce termicznej (w zakresie większym niż ok. 45 stopni Celsjusza). W przygotowywaniu potraw dopuszczalne jest natomiast suszenie składników, ich namaczanie, kiszenie bądź fermentowanie.
Idealnie jest wypróbować tę dietę w okresie letnim, ponieważ raw food opiera się przede wszystkim na warzywach i owocach, których wówczas mamy pod dostatkiem.

Według niektórych dieta raw jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia. Oczywiście oznacza to nic innego, jak tylko odniesienie się do czasów sprzed milionów lat, kiedy to nasi przodkowie nie używali specjalnych technik kulinarnych, nie korzystali ze sztucznych dodatków oraz nie wykorzystywali przetwarzania produktów spożywczych. A to, co udało im się zjeść, najczęściej było znalezione, zerwane lub wyhodowane własnoręcznie. Wówczas dieta była uboga w produkty pochodzenia mięsnego, a opierała się na surowych produktach. Podobnie teraz, wspomniana dieta raw, opiera się na spożywaniu nieprzetworzonych warzyw i owoców. A jeżeli już przygotowane warzywa czy owoce wymagają obróbki termicznej, to w temp. nie większej niż 42 stopnie Celsjusza, ponieważ w temperaturze powyżej 42 stopni w białkach, które zawarte są w pokarmie, dochodzi do nieodwracalnych zmian, które to mają duży wpływ na ostateczną wartość odżywczą danego produktu. Oczywiście nie chodzi tylko o białka, ale również o inne związki (związki mineralne, witaminy), które zmniejszają swoją przyswajalność podczas gotowania, pieczenia czy innej formy obróbki termicznej.

Co nam daje dieta raw?

Co najważniejsze, na dietę raw można przejść tak naprawdę z dnia na dzień. To idealna dieta dla sylwetki i ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Stosowane w diecie tylko świeże warzywa i owoce mają właściwości oczyszczające organizm oraz przyspieszają przemianę materii, ponieważ zawierają duże ilości błonnika (również te suszone są bardzo zdrowe). Co więcej, surowa dieta doskonale wpływa na urodę, ponieważ warzywa i owoce są doskonałym źródłem antyoksydantów, które odpowiedzialne są za zwalczanie szkodliwych, wolnych rodników. Jeżeli chcemy, by dieta była dobra jakościowo, należy sięgać po krajowe i ekologiczne produkty.

Główne zasady obowiązujące w trakcie diety

Jak każda dieta, również i ta ma kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, by zauważyć jak najlepsze efekty jej stosowania, a co więcej, by dieta była zdrowa, a nie obciążała tylko nasz organizm.

Wśród kilku głównych zasad diety raw, należy wymienić to, że w jej trakcie należy pamiętać o uzupełnianiu diety o soki-najlepiej te, które są samodzielnie przyrządzane z zielonych warzyw. Co więcej, zawsze należy pić wodę o zasadowym pH. Do diety należy też wprowadzić regularne ćwiczenia. Ćwicz-nie zbyt forsownie, ale co najważniejsze-regularnie. Podczas diety nie rezygnuj z orzechów i roślin strączkowych, ale niestety zamień kawę na zieloną herbatę, a gdy jesteś głodna-zajadaj się sałatkami, tymi świeżymi, samodzielnie przygotowanymi.

Co jeść?

Mówi się, że podstawą piramidy raw food powinny być zielone liściaste warzywa, które w tej diecie powinny mieć najszersze zastosowanie. Liście są bardzo popularne, ponieważ większość osób będących na diecie, zazwyczaj używa ich do sałatek czy jako doskonałą bazę do różnego rodzaju koktajlów i soków warzywnych, które to stanowią podstawę ich codziennej diety. Kolejnym stopniem w przygotowanej piramidzie raw, są wszelkiego rodzaju owoce – ale oczywiście tylko te surowe. Najważniejsze podczas tej diety (jak i wielu innych diet) jest to, by zadbać o bardzo dużą różnorodność składników, które pojawiają się w naszym jadłospisie, ponieważ nie wszystkie produkty charakteryzują się podobną specyfiką czy zawartością mikro- i makroelementów, dlatego też tylko ich mądre łączenie sprawia, że codziennie uzupełniany niedobory tych elementów. Co więcej, bardzo ważne jest, aby w naszej diecie znajdowała się też duża ilość kiełków i roślin strączkowych. Kiełki są idealnym źródłem zdrowego tłuszczu, zaś rośliny strączkowe to bardzo cenne źródło białka roślinnego. Utrzymywanie ich na odpowiednim poziomie pozwoli nam zachować właściwy bilans energetyczny, a także zapobiegać bardzo niebezpiecznym dla naszego zdrowia niedoborom pokarmowym.

Wiele badań potwierdziło, że stosowanie diety raw jest bardzo skuteczne. Udowodniono, że dieta raw powoduje znaczne obniżenie masy ciała, poprawia kondycję naszego ciała i umysłu, a także oczyszcza organizm z toksyn i złogów np. tłuszczów. Warto, choć na chwilę jej spróbować, bo efekty jej stosowania są po prostu rewelacyjne.