Folia LDPE – jej zalety i zastosowanie

Folia LDPE

Folie LDPE cieszą się dużą popularnością w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywane w sklepach, domach, zakładach produkcyjnych, dziś chyba nikt nie wyobraża sobie bez nich życia. Ułatwiają wykonywanie wielu zadań, szczególnie że są to wyjątkowo wytrzymałe produkty. Worki na śmieci, opakowania foliowe, folie i rękawy, a także specjalistyczne worki do mrożenia i przechowywania żywności, to tylko wybrane przykłady dostępnych produktów. Gdzie stosuje się folie, jakie są ich zalety oraz jak wybrać najlepsze produkty?

Charakterystyka folii LDPE

Mimo coraz popularniejszych proekologicznych postaw, całkowite wyparcie opakowań foliowych nie jest możliwe. Ze względu na ich właściwości, nadal wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, a także w życiu codziennym. Do wykonania polietylenu o niskiej gęstości wykorzystuje się proces polimeryzacji, w którym pod wpływem wysokiego ciśnienia, temperatury oraz odpowiednich środków powstaje odporny na rozerwanie i uszkodzenia produkt. Początkowo tworzony jest specjalny granulat, który następnie zostaje podgrzany, aby zyskać półpłynna postać, z której w dalszym procesie produkcji wytwarzane są worki, które po schłodzeniu nawijane są na rolki.

Worki oraz folie LDPE cechują się wysoką elastycznością, dlatego są solidne i wytrzymałe. Wśród innych atutów produktu wymienić należy także:

  • doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią;

  • wysoką odporność na działanie promieniowania UV;

  • zabezpieczenie przed chemikaliami (dostępne w sprzedaży produkty są odporne na kwasy, zasady oraz oleje, dzięki czemu mogą być stosowane w wielu branżach);

  • bezpieczeństwo dla człowieka (specjalne warianty worków, jakie dostępne są w ofercie https://www.fol-eko.pl/, posiadają odpowiednie atesty, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w branży spożywczej i do przechowywania żywności).

Cechy te sprawiają, że folie wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Poza branżą spożywczą świetnie sprawdzają się m.in. w medycynie czy budownictwie. Jednak aby produkty spełniały swoją rolę, należy zwrócić szczególną uwagę na producenta folii LDPE, szczególnie że na rynku dostępnych jest wiele marek.

Zastosowanie folii

LDPE wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, ale i w codziennym życiu. Najbardziej powszechnym przykładem są worki na śmieci, jednorazowe reklamówki, opakowania do żywności oraz woreczki strunowe. Dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, co w przypadku worków na odpady pozwala w bardzo prosty sposób segregować śmieci, aby sprostać proekologicznym wymaganiom. Solidne i wytrzymałe worki wykorzystywane są nie tylko do segregacji domowych odpadów, szczególnym przykładem mogą być worki budowlane, które ze względu na zwiększoną wytrzymałość doskonale sprawdza się podczas prac remontowych. Mimo że jednorazowe reklamówki są coraz częściej zastępowane wielorazowymi, to całkowicie nie wyszły z użycia i spotkać je można w wielu sklepach spożywczych. Dużą popularnością cieszą się także worki strunowe, zapewniające szczelną ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Rozwiązanie to jest wykorzystywane m.in. w sprzedaży internetowej, jako sposób na dodatkowe zabezpieczenie produktów przed ewentualnym uszkodzeniem, zalaniem w czasie transportu. Woreczki strunowe w mniejszym rozmiarze sprawdzają się doskonale np. w kuchni. To idealny sposób, aby zapakować kanapki i cieszyć się ich świeżością w pracy lub szkole.

Folie produkowane z polietylenu o niskiej gęstości, wytwarzane w specjalnych warunkach mają cechy pozwalające na wykorzystanie w szczególnych warunkach. Przykładem mogą być np. worki na zwłoki, w tym wypadku konieczne jest zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa. Odpowiednie produkty wykorzystywane są także w medycynie. Dostarczana do producentów leków pozwala na szczelne zapakowanie medykamentów i środków medycznych w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo środków. W tym wypadku worki muszą zabezpieczyć środki przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Duże znaczenie odgrywają również we właściwym zabezpieczaniu odpadów medycznych, jak i sprzętu.

Producenci folii LDPE przygotowują również rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie, w szczególności tam, gdzie konieczna jest ochrona upraw lub roślin przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Przykładem mogą być nie tylko plandeki foliowe, ale i tunele.

Folie i worki LDPE są szeroko wykorzystywane także w rolnictwie. Poza workami na gruz mogą zabezpieczać powierzchnie przed zabrudzeniem, jako np. wysokiej jakości folie malarskie i tynkarskie. Dzięki właściwościom izolującym wilgoć niektóre rodzaje folii mogą być również stosowane jako warstwa izolacji.

Materiał zewnętrzny