Jak uszyć portfel ze skóry?

jak uszyć portfel ze skóry

Skóra jest surowcem w całości naturalnym, dzięki temu posiada swoje niepowtarzalne cechy oraz unikalną i ciekawą strukturę, także w obrębie jednego błamu. Wszystkie występujące na materiale znamiona czy blizny są potwierdzeniem jedynie autentyczności surowca. Każdy centymetr, z jakiego wykonany jest skórzany portfel, jest wyjątkowy. Tak samo, jak w przypadku skóry człowieka, z wiekiem skóra ulega wielu przemianom, jednak właściwa pielęgnacja gwarantuje doskonały wygląd i możliwość użytkowania portfela przez wiele długich lat. Skóra w przeciwieństwie do syntetycznych tkanin, nie zużywa się, tylko starzeje.

Samodzielnie wykonany portfel skórzany

Portfel wykonany całkowicie samodzielnie, nie jest zbyt łatwym projektem. Dla wielu szycie portfelu w domowym zaciszu jest bardzo skomplikowanym działaniem. Kolorowe portfele stworzone dla młodzieży ze zwykłych materiałów nie są trudne do zrobienia. Jednak jak wszyscy wiemy, chociaż nie prezentują się źle, jednak na ich długie użytkowanie nie ma co liczyć. Ten codziennie towarzyszący nam element galanterii musi być jednak wytrzymały, portfele syntetyczne nie mają takiej cechy i szybko ulegają urazom mechanicznym. Portfel skórzany musi być dopasowany do naszych własnych potrzeb, właśnie dlatego warto uszyć go samemu. Jego wykonanie jest świetnym treningiem, dla wszystkich tych osób, które interesują się krawiectwem i dopiero zaczynają tworzyć swoje pierwsze dzieła. Uszycie w domu skórzanego portfela jest pewnego rodzaju wyzwaniem, jednak na pewno usatysfakcjonuje nas uzyskany efekt. Wykonanie portfela wykonanego ze skóry nie obciąży zbytnio naszego budżetu, na pewno okaże się tańszym rozwiązaniem, niż kupienie gotowego markowego produktu.

jak uszyć portfel ze skóry samodzielnie

Skórzane portfele damskie i męskie znanych firm jak np. Puccini, często charakteryzuje bardzo wysoka cena. Skórzany portfel daje nam gwarancję eleganckiego i modnego wyglądu. Doskonale nadaje się na prezent. Polecany jest osobom ceniącym tradycyjne rozwiązania, minimalizm i stylowy wygląd. Takie portfele nie wychodzą nigdy z mody. Portfel ze skóry możemy stworzyć według własnego pomysłu albo na podstawie schematu. W trakcie realizacji projektu możemy zmienić pewne elementy, dopasowując ten element galanterii do własnych wymagań. Poniżej opisany sposób wykonania prostego portfela skórzanego. Jego uszycie zajmie około 1 godziny, nawet osobie początkującej. Aby uszyć portfel, powinniśmy posiadać maszynę do szycia, gdyż szycie skóry ręcznie może okazać się zbyt uciążliwe oraz czasochłonne. Portfel pomieści karty kredytowe i banknoty.

Czego potrzebujemy do uszycia skórzanego portfela?

  • maszyna do szycia
  • kawałek skóry około 0,5 mb
  • nici oraz przybory do szycia
  • taśma klejąca/szpilki
  • linijka

Wykonanie portfela ze skóry – krok po korku

Wycinamy z wcześniej przygotowanego kawałka skóry dwa elementy. Jeden o rozmiarze 16/21, a drugi 7/21. Następnie zaginamy dolną oraz górną krawędź obu materiałów na szerokość 1 centymetra, zabezpieczamy ją szpilką albo taśmą.

Zszywamy powstałe zgięcia. Ustawiamy naszą maszynę na tryb ściegu prostego i szyjemy zabezpieczone zagięcia materiału. Zginamy dokładnie w połowie większy kawałek, przeprowadzamy przez całą długość zagięcia szew. Następnie mniejszy kawałek przyklejamy we właściwym miejscu przy pomocy taśmy, po czym przyszywamy go do większego, którego musimy złożyć na pół po lewej stronie. Zszywamy ich brzegi, dzięki czemu tworzy się nam zamknięta kieszonka.

Kolejnym krokiem jest wywinięcie materiału na lewą stronę. Jeśli chcemy wypchnąć i wyrównać rogi, pomoże nam w tym szydełko albo końcówka nożyczek.

Portfel został uszyty. Możemy włożyć do niego wszelkie przydatne nam rzeczy, które chcemy mieć zawsze ze sobą.

Dlaczego warto posiadać portfel wykonany ze skóry?

Skóra to jeden z najtrwalszych materiałów, który może posłużyć przez wiele lat, zachowując przy tym dobry wygląd. Warto samodzielnie wykonać taki portfel, po pierwsze możemy dzięki temu zaoszczędzić nieco pieniędzy, po drugie możemy spersonalizować portfel, stworzyć go pod własny gust i preferencje. Z pewnością uszyty portfel posłuży nam o wiele dłużej niż portfel zakupiony w sklepie i wyprodukowany z syntetycznych materiałów.