Nasiona konopi indyjskiej – jak, gdzie, po co

nasiona konopii indyjskiej - liść

Konopie indyjskie (Cannabis indica) to niezwykłe rośliny, wykorzystywane przez ludzi na rozmaite sposoby. Bardzo znane jest ich działanie odurzające – palenie zwiniętych i ususzonych liści pozwala uzyskać rozluźnienie, spokój, obniża napięcie, wprowadza w euforię w zależności od dawki substancji psychoaktywnych. Rozmaite odmiany konopi różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego niektórzy decydują się, by kolekcjonować nasiona konopi indyjskiej. Jak wygląda gromadzenie takiej kolekcji, co na to prawo i czemu naprawdę to służy?

Nasiona konopi właściwości

Cannabis indica to roślina, która stanowi odmianę konopi, zaraz obok odmiany sativa (konopie siewne) i ruderalis (konopie fotoobojętne). Zawarta w nich substancja psychoaktywna to THC – tetrahydrokannabinol. Jednak marihuana jest obiektem zainteresowania nie tylko wielbicieli używek. Liczne badania pokazują, że charakteryzujące nasiona konopi właściwości to także znoszenie ostrych stanów bólowych, na które nie pomagają inne leki. Konopie hamują też w pewnym zakresie rozwój komórek nowotworowych. Dlatego na całym świecie toczą się dziś dyskusje dotyczące zalegalizowania medycznej marihuany – medykamentu, który mógłby pomóc bardzo wielu chorym.

nasiona konopii indyjskiej - jak?

Marihuana to nie zawsze to samo – istnieje dziś mnóstwo linii genetycznych, w specjalnych bankach nasion, wywodzących się z Holandii, nasiona konopi indyjskiej są modyfikowane i zmieniane, tak by zawierać optymalne stężenia poszczególnych substancji oraz stawać się łatwiejszymi w uprawie.

Kolekcjonerskie nasiona

Na całym świecie, również w Polsce, istnieją specjalne sklepy, gdzie można kupić nasiona konopi. Ich ceny są przeróżne – od kilku złotych za najbardziej typowe i najczęstsze odmiany, aż do kilkuset za unikatowe odmiany genetyczne. Osoby kolekcjonujące nasiona jako argument podają chęć zachowania unikalnych mieszanek genów danej rośliny. Tworzą całe albumy, w których przechowują i opisują swoje eksponaty. Wiele takich kolekcji ma dziś ogromną wartość finansową.

Gdzie kupić nasiona konopi?

Gdzie kupić nasiona konopi? Istnieją specjalne sklepy, najczęściej internetowe, choć można wybrać też opcję stacjonarną. Jednym z popularniejszych i chętniej wybieranych sklepów jest Ganja Farmer. W jego ofercie znajdują się liczne odmiany nasion, podzielonych na kategorie.

„W sklepie GanjaFarmer.com.pl znajdziesz najwyższej jakości holenderskie nasiona konopi indyjskich. Kupując u nas masz gwarancję że otrzymasz świeże, silne i zdrowe ziarna najlepszych odmian marihuany”.

Najpopularniejsze typy nasion

Żeby świadomie kupować nasiona konopi, warto znać kilka podstawowych pojęć. Dotyczą one głównie sposobu, w jaki kwitną dane rośliny („autoflowering” oznacza, że roślina zakwitnie niezależnie od warunków oświetlenia) lub tego, jak należy ją uprawiać (indoor/outdoor). W Internecie znajduje się bardzo wiele artykułów dotyczących konopi, które wyjaśniają nie tylko podstawowe, ale i bardziej zaawansowane kwestie.

Kwestie prawne

Poruszając temat nasion konopi trudno się nie zastanowić, co na to prawo. Posiadanie nasion nie jest w Polsce zabronione. Nie wolno jedynie ich kiełkować i uprawiać. Przypuszczalnie wielu kolekcjonerów nasion rzeczywiście interesuje się genetyką roślin – liczni czekają jednak na zalegalizowanie uprawy.