Systemy przeciwpożarowe – jak wybrać ten najlepszy?

Systemy przeciwpożarowe

Kategoria systemów przeciwpożarowych obejmuje obecnie wiele rodzajów urządzeń, które pozwalają na stworzenie bezpiecznego systemu chroniącego przed pożarami i pomagającego w ich gaszeniu. Czym należy kierować się przy wyborze takich właśnie systemów?

Jakie elementy wchodzą w skład systemów PPOŻ?

Systemy przeciwpożarowe, antypożarowe, również nazywane w skrócie systemami PPOŻ, mają zróżnicowane działanie, co przekłada się również na realizowane przez nie cele.

Przede wszystkim systemy te pozwalają na bardzo szybkie wykrywanie zagrożeń. Wykorzystują one do tego czujniki PPOŻ, na przykład reagujące na ciepło czy na dym. Następnie taka informacja przekazywana jest do centrali, która może wszcząć alarm oraz rozpocząć gaszenie pożarów i prowadzenie innych czynności dla zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa.

Sygnalizacja pożaru może odbywać się różnymi metodami – dźwiękowymi, oświetleniowymi. Również system może być bezpośrednio połączony ze strażą pożarną, która po otrzymaniu zgłoszenia przyjedzie na miejsce bez konieczności wykonywania telefonu.

W ramach gaszenia pożarów wykorzystuje się obecnie różne typy systemów, które mogą wykorzystywać nie tylko wodę, ale również pianę. Ich rodzaj dobiera się zależnie od tego, w jakim miejscu mają one pracować.

Systemy PPOŻ mogą też współpracować z systemami oddymiającymi, których zadaniem jest szybkie odprowadzanie dymu powstałego podczas pożaru. W tym celu stosowane są specjalne klapy oddymiające i urządzenia otwierające okna.

Oczywiście, nie można zapominać też o systemach wspomagających, czyli o systemie oświetlenia awaryjnego oraz systemie ewakuacyjnym, który pozwala na sprawną ewakuację osób z budynku.

System antypożarowy – jak wybrać ten najlepszy?

Aby wybrać odpowiedni system przeciwpożarowy, kluczowe znaczenie ma w tym przypadku uwzględnienie wymogów w tym zakresie oraz oczekiwanego stopnia ochrony. 

Nie wiesz, na jaki rodzaj systemu warto się zdecydować? Wybierz najlepszy system antypożarowy razem z firmą Awex, która ma wieloletnie doświadczenie w realizacji systemów PPOŻ dla klientów! 

Skorzystanie z pomocy sprawdzonej firmy w tym właśnie zakresie niesie za sobą liczne korzyści. Jej pracownicy przygotują odpowiedni projekt systemu uwzględniającego wymogi prawa oraz indywidualne wymagania, a także będą mogli doradzić, jakie urządzenia przeciwpożarowe będą zapewniały największą skuteczność.

Takie wsparcie powoduje, że ryzyko popełnienia błędów przy wyborze właściwego systemu przeciwpożarowego maleje, co przekłada się na większe bezpieczeństwo całej firmy.