Ekologiczne słodycze

Ekologiczne słodycze - borwka

Produkty naturalne i ekologiczne są obecnie ważnym trendem w żywieniu. Półki w sklepach spożywczych aż się uginają od żywności typu „eko”, a dietetycy chętnie polecają tego typu produkty swoim klientom. A co ze słodyczami, które są zmorą wielu osób będących na diecie? Czy istnieją ekologiczne słodycze?

Żywność ekologiczna

Moda na ekologiczne produkty spożywcze pojawiła się w Polsce kilka lat temu, wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowym odżywianiem oraz dynamicznie poprawiającą się sytuacją ekonomiczną w wielu gospodarstwach domowych. W dzisiejszych czasach ludzi stać na to, aby kupować produkty wysokiej jakości.
Żywność ekologiczna jest zdecydowanie droższa od tradycyjnej, ale w zamian obiecuje żywność wyhodowaną bez użycia sztucznych nawozów czy pestycydów. Są to przede wszystkim owoce, warzywa, a także produkty zbożowe. Ekologiczna żywność zyskała popularność dzięki temu, że coraz więcej osób dba o swoją dietę oraz jakość spożywanych posiłków. Znaczenie ma również duża dostępność tego typu produktów, które można już kupić w większości sklepów spożywczych.
Czy żywność ekologiczna rzeczywiście jest zdrowsza? Tak, jeśli jest oznaczona odpowiednimi certyfikatami. Jeśli produkt jest oznakowany symbolem rolnictwa ekologicznego, oznacza to, że można go z czystym sumieniem kupić. Taki symbol jest gwarancją, że żywność została wyprodukowana bez stosowania toksycznych chemikaliów.
Nie można mylić pojęć „żywność ekologiczna” i „zdrowa żywność”. Podczas gdy to pierwsze jest certyfikowanym oznaczeniem, drugie może być stosowane przez producenta wedle jego woli, na dowolnych produktach i wcale nie musi oznaczać, że produkt ten pochodzi z ekologicznych upraw.

Czy istnieją ekologiczne słodycze?

Na rynku w ostatnich latach pojawiło się również mnóstwo ekologicznych słodyczy. Jakie są to produkty? W ich składzie, zamiast dużej ilości sztucznych dodatków, można znaleźć składniki takie jak pełnoziarnista mąka, ryż, naturalne substancje słodzące oraz warzywa i owoce pochodzące wyłącznie z upraw ekologicznych. Wśród takich słodyczy znaleźć można między innymi popularne batoniki zbożowe, chrupki czy ciasteczka. Zazwyczaj nie stosuje się w nich cukru, a wśród popularnych zamienników można znaleźć na przykład syrop z agawy, ksylitol lub cukier trzcinowy.
Tak samo jak w przypadku innych produktów, również przy zakupie zdrowych słodyczy trzeba być ostrożnym i uważnie czytać opakowanie. Wśród producentów łatwo znaleźć oszustów, którzy chwalą się zdrowymi produktami, a w rzeczywistości w składzie tych produktów znaleźć można takie substancje jak szkodliwy syrop glukozowy, utwardzone tłuszcze roślinne i inne niezdrowe składniki.
Najlepiej jest nie ufać temu, co wypisuje producent na opakowaniu. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest samodzielne zapoznanie się ze składem produktów, które nazywane są „zdrowymi”. Warto również kierować się certyfikatem ekologicznego rolnictwa, który daje gwarancję, że produkt zawiera składniki pochodzące z ekologicznych upraw.

Ekologiczne słodycze - makaronik

Czy warto kupować ekologiczne słodycze?

Niewiele jest osób, które nie lubią od czasu do czasu zjeść czegoś słodkiego. Szczególnie dotyczy to dzieci, które wręcz przepadają za słodkościami! Czy słodycze ekologiczne będą lepszym wyborem, niż zwykłe? To oczywiście zależy od tego, jakie składniki zawierają. Chociaż ekologiczne produkty zazwyczaj są zdrowsze, w dalszym ciągu mogą zawierać cukier oraz inne substancje słodzące, które w dużych ilościach są szkodliwe. Dlatego nie można się nimi zajadać bez umiaru, wręcz przeciwnie- powinny być tylko drobnym dodatkiem do prawidłowej i zbilansowanej diety.

Gdzie można kupić ekologiczne słodycze?

Zarówno słodkości, jak i inne produkty ekologiczne, dzięki rosnącej popularności są coraz częściej dostępne w zwykłych sklepach spożywczych. Jednak znacznie większy i zróżnicowany wybór oferują specjalne sklepy ze zdrową żywnością, a także coraz liczniejsze sklepy internetowe. W tych ostatnich nie tylko można znaleźć szeroki asortyment, ale często też najbardziej atrakcyjne ceny!