Naturalna pielęgnacja jest obecnie bardzo modna. Aby dany kosmetyk mógł być uważany za wegański to nie może mieć w swoim składzie produktów odzwierzęcych. Kupując kosmetyki wegańskie można się przyczynić do ograniczenia testów kosmetycznych na zwierzętach. Zatem jakie zalety mają takie kosmetyki?
Kosmetyki nietestowane na zwierzętach
W Polsce w roku 2013 zabroniono testowania kosmetyków na zwierzętach. Jenak takie kosmetyki nadal trafiają do nas z zagranicy. By tego uniknąć warto zainteresować się kosmetykami wegańskimi. Są one nie tylko nietestowane na zwierzętach, ale też nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Przed kupnem kosmetyku warto sprawdzić tą informację. Na opakowaniu takiego produktu powinna się znaleźć informacja – „not tested on animals” – „nietestowane na zwierzętach”. Także organizacje zajmujące się prawa zwierząt udostępniają listę kosmetyków, które są testowane na zwierzętach.
Skład wegańskich kosmetyków
Podstawową charakterystyką kosmetyków wegańskich jest ich nie testowanie na zwierzętach i brak jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego. Są one zazwyczaj oznaczone hasłem: cruelty-free lub not tested on animals. „Kosmetyki wegańskie zawierają takie substancje, jak żelująca i zagęszczająca produkty pektyna z jabłek, barwiący na czerwono burak zamiast koszenili, odżywcze algi, nawilżający aloes na poparzenia słoneczne, przeciwzapalny krwawnik pospolity, zmiękczający rumianek o właściwościach kojących skórę głowy. Ponadto wegańskie kosmetyki to również oliwa z oliwek w miejsce łoju, chryzarobina na podobieństwo keratyny czy też tonizująca arnika górska, używana także do masażu i dezodorantów”. Znalezienie „czystego” produktu wegańskiego jednak nie jest takie łatwe. Często w składzie kosmetyków można spotkać produkty, których nazwa sugeruje zawartość składników pochodzenia zwierzęcego, np. kawior. Wtedy pozostaje nam analiza składu pomocniczego. W wegańskich kosmetykach należy szukać przede wszystkim takich produktów, jak:
– ekstrakt z alg,
– aloes,
– chryzarobina,
– krwawnik pospolity,
– olejek z arniki górskiej,
– rumianek,
– guma z akacji senegalskiej,
– pektyna z jabłek,
– oliwa z oliwek.
Czego nie znajdziemy w wegańskich kosmetykach?
W wegańskich kosmetykach z pewnością nie będzie takich składników, jak łój, kolagen, keratyna, elastyna, lanolina, piżmo, cywet, ambra, chitozan, jedwab, witamina A, kwas stearynowy, trypsyna. Kolagen jest białkiem, które jest rozpowszechnione w organizmach ssaków. Odpowiada przede wszystkim za elastyczność i jędrność skóry. Kolagen pochodzenia zwierzęcego pochodzi najczęściej z tkanek świńskich – ze skóry lub kości zwierząt. Natomiast dostępny jest kolagen pochodzenia roślinnego – ekstensyna. Innym zabronionym składnikiem w kosmetykach wegańskich jest elastyna. Otrzymuje się ją z tkanek krów i drobiu. Natomiast elastyna może być także pochodzenia roślinnego. Zakazany jest także kwas hialuronowy, który znajduje się w grzebieniach kogutów lub gałkach ocznych krów. Zakazaną substancją jest także lanolina – wydzielina z gruczołów łojowych owiec. Wiele osób się dziwi ale w wegańskich kosmetykach nie ma miejsca na jedwab. Jest to nić pozyskiwana przez jedwabniki hodowlane. Pozostałe składniki, które nie powinny widnieć w składzie takich kosmetyków to: cywet, piżmo, ambra, kwas stearynowy, witamina A.
Czy kosmetyki wegańskie są skuteczne?
Kosmetyki wegańskie są równie skuteczne jak te tradycyjne. Olejki i tłuszcze roślinne tonizują i napinają przesuszoną skórę, odżywiają ją, nawilżają i odmładzają. Do najpopularniejszych olejków możemy zaliczyć: kokosowy i arganowy. Olej kokosowy jest uważany za uniwersalny kosmetyk. Można go stosować jako balsam do ciała, jako pomadkę nawilżającą lub olejować nim włosy. Może być także składnikiem wielu domowych kosmetyków, np. maseczek, czy peelingów. Wegańskie kosmetyki w większości nie zawierają parabenów. Są one zastępowane naturalnymi konserwantami, cytryną, witaminą E, srebrem. Dlatego większość tych kosmetyków ma krótki okres ważności (kremy ok 3 miesięcy od otwarcia). Są one delikatne dla każdego rodzaju skóry, a dodatkowo mamy mniejsze ryzyko wystąpienia uczulenia niż po zwykłych kosmetykach. Do popularnych marek kosmetyków wegańskich należą: vianek, nacomi, biolaven, alterra. Kosmetyki wegańskie nie są skierowane do wegan tylko do wszystkich osób, które cenią sobie naturalną pielęgnację.
Oznaczenia wegańskich kosmetyków
Najłatwiej rozpoznać kosmetyk wegański po odpowiednim oznaczeniu na opakowaniu:
– Vegan Society – znak znajduje się głównie na kosmetykach w Wielkiej Brytanii – część z nich est sprowadzana do Polski; taki produkt jest w stu procentach roślinny i powstał w warunkach przyjaznych dla środowiska.
– Cruelty-free – kosmetyk nie był testowany na zwierzętach;
– The Vegan Society – certyfikat, który propaguje weganizm;
– Certyfikat Wegetarian i Wegan – certyfikat przyznawany jest przez Fundację VIVA (międzynarodową organizację zajmującą się ochroną praw zwierząt, promocją zdrowego stylu życia i żywienia);
– Leaping Bunny.