Napoje energetyczne a serce

Napoje energetyczne a serce

Napoje energetyczne mają dodać nam energii i witalności. Nawet jedna puszka energetyka może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Zanim sięgniemy po napój energetyczny, zastanówmy się, czy lepszym wyborem nie byłaby filiżanka kawy lub herbaty?

Napoje energetyczne mają dodać nam energii i witalności. Nawet jedna puszka energetyka może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Zanim sięgniemy po napój energetyczny, zastanówmy się, czy lepszym wyborem nie byłaby filiżanka kawy lub herbaty?

Co znajdziemy w napojach energetycznych?

W napojach energetycznych najczęściej znajduje się kofeina i tauryna. Naturalnie występującą kofeinę znajdziemy w ziarnach kakaowca, liściach herbaty i liściach kawy. Kofeina jest szybko wchłaniana przez organizm. Niweluje zmęczenie i działa pobudzająco, poprawia koncentrację oraz polepsza procesy myślowe. Tauryna zaś jest aminokwasem występującym w tkankach zwierzęcych. Tauryna występuje głównie w mięsie indyczym, mleku i niektórych wodorostach. Tauryna jest przydatna dla naszego organizmu – obniża poziom cukru we krwi i poprawia funkcjonowanie wzroku i słuchu. Spożywanie tauryny polecane jest sportowcom, ponieważ charakteryzuje się ona antykatabolicznym wpływem na organizm człowieka.

Wpływ energetyków na organizm

Zadaniem napojów energetycznych jest podniesienie ciśnienia krwi, co powoduje zmniejszenie zmęczenia i uczucia senności. Warto jednak pamiętać, że podniesienie ciśnienia krwi zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia.

Objawy kardiologiczne wynikające ze spożywania nadmiernej ilości napojów energetycznych:

  • bezsenność
  • problemy z koncentracją
  • podrażnienie przewodu pokarmowego i żołądka
  • stany lękowe
  • drgawki
  • depresje
  • kłopoty z układem krążenia
  • rozwój chorób serca

Energetyki a wpływ na serce

Nadmierne spożywanie kofeiny może prowadzić do wylewu, kołatania serca, migotania komór, przyspieszonej akcji serca i arytmii. Napoje energetyczne mają negatywny wpływ na organizm. Nie wolno mylić napojów izotonicznych a energetycznych. Są to dwa różne typy napojów, które różnią się od siebie składem i przeznaczeniem. Napój izotoniczny zawiera szereg witamin i nawadnia organizm, natomiast energetyki działają wręcz odwrotnie – odwadniają organizm.

Zdrowe osoby, które nigdy nie zmagały się z problemami z serce, również nie powinny nadużywać napojów energetycznych. Według przeprowadzonych badań nawet jedna puszka może prowadzić do zawału. Nie wolno podawać tego typu napojów dzieciom, kobietom w ciąży czy osobom starszym. Jeśli zaobserwowałeś/aś u siebie niepokojące objawy jak przyspieszone bicie serca, kołatanie serca czy kłucie w sercu – skonsultuj ze swoim lekarzem przeprowadzenie badania Holterem

Czym jest Holter EKG? Sprawdź! 

Artykuł sponsorowany