Sposoby na nadmierną potliwość

Sposoby na nadmierną potliwość

Wyobraźcie sobie, że nadmierna potliwość dotyczy aż 3% całej populacji. Zdecydowanie częściej zmagają się z nią mężczyźni. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, począwszy od stresu, przez choroby układu krążenia, aż na uwarunkowaniach genetycznych kończąc. Dziś podpowiemy Wam, jak walczyć z nadmierną potliwością.

Domowe sposoby na nadmierną potliwość

Niewątpliwie w przypadku nadmiernej potliwości istotne znaczenie ma odpowiednia higiena. Jednak samo mycie nie wystarczy. Należy stosować także środki, które zmniejszają intensywność pocenia, a przy tym mają działanie antybakteryjne. Tutaj na uwagę zasługuje szczególnie aloes. Wystarczy tylko nałożyć odrobinę żelu aloesowego pod pachami, następnie delikatnie go wklepać. Można też spróbować domowych sposobów, które wykorzystują medycynę ludową. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się zioła, szczególnie szałwia, a także pokrzywa, czy skrzyp polny. Regulują one gospodarkę wodną organizmu. Można też spróbować kory dębu, która ma działanie przeciwpotne. Najlepiej codziennie wypijać szklankę naparu z wybranego zioła. Wystarczy tylko zalać jedną szklankę suszu wrzątkiem, a następnie poczekać aż napar się zaparzy. Gdy będzie już letni, oczywiście należy go wypić. Możecie tez spróbować kąpieli z dodatkiem ziół. Również wystarczy tylko zaparzyć ziółka i dodać do letniej wody. To nadal nie koniec możliwości jakie macie. Możecie spróbować też diety na nadmierną potliwość. Zasadniczo wystarczą tylko małe zmiany, by poczuć dużą różnicę. Przede wszystkim z jadłospisu należy bezwzględnie wyeliminować produkty, które nasilają pocenie, a więc wszystkie ostre przyprawy. Dieta powinna być oparta na warzywach i produktach pełnoziarnistych. Całkowicie zabronione jest jedzenie typu fast food.

Jaki antyperspirant wybrać?

Warto pamiętać o tym jak ważny jest dobór kosmetyków. W tym przypadku mowa o antyperspirancie. Należy zwrócić uwagę na jego skład, w którym w żadnym wypadku nie może znaleźć się alkohol, gdyż ma on silne działanie podrażniające. Na pewno warto wybrać kosmetyk, który w składzie ma magnezję. Wykazuje ona silne działanie antybakteryjne. Do tego wszystkiego zapewnia jeszcze lepszą chłonność niż talk. Polecamy antyperspirant w kulce na nadmierną potliwość, który należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie pamiętajcie aby nie nakładać antyperspirantu na świeżo ogoloną skórę pach, gdyż to prowadzi do silnych podrażnień. Zwykły dezodorant tutaj zupełnie się nie sprawdzi, gdyż zapewnia tylko świeży zapach. 

Proste sposoby na nadmierną potliwość

Często problem nadmiernej potliwości wynika z życia w ciągłym stresie. Należy więc spróbować działań, które pozwolą lepiej sobie z nim radzić. Nie zawsze można zmienić np. pracę czy zdecydować się na zmianę w życiu prywatnym. Czasami trzeba po prostu poprawić tolerancję obciążeń stresowych. Świetnie sprawdzi się aktywność fizyczna, która osłabia reakcję stresową organizmu, a do tego wszystkiego przeciwdziała efektom nagłego stresu. Zmniejsza też ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego czy metabolicznych, a do tego wszystkiego poprawia nastrój. Wystarczy tylko kilkanaście minut dziennie, by poczuć różnicę. Wprowadźcie też do swojej diety orzechy, pistacje czy migdały, które zmniejszają stres. Duże znaczenie ma tryptofan, który pozwala lepiej sobie z nim radzić.   

Materiał zewnętrzny