Trening HIIT – wszystko, co musisz wiedzieć

Trening HIIT - wszystko, co musisz wiedzieć

Trening HIIT (z angielskiego High Intensity Interval Training) to intensywny trening interwałowy. Złożony jest on z zestawu specjalnie dobranych ćwiczeń. Polega na wykonywaniu danych ruchów na przemian – w bardzo szybkim oraz umiarkowanym tempie. Początkowo Trening HIIT został stworzony dla sportowców. Jednak ze względu na jego liczne zalety, stał się popularny także wśród laików. Jeżeli chcesz szybko zrzucić zbędne kilogramy, sprawdź na czym polega trening HIIT. 

Sprawdź również: Czy preparaty na odchudzanie działają?

HIIT trening – dla kogo najlepszy?

Zapewne zastanawiasz się, czy HIIT trening jest dla ciebie? Nie musisz być zawodowym sportowcem, aby go wykonywać! Ćwiczenia interwałowe sprawdzą się, gdy chcesz poprawić swoją kondycję, zwiększyć wytrzymałość organizmu, zbudować mięśnie, a przede wszystkim spalić zbędną tkankę tłuszczową. Prawdopodobnie największą zaletą jest to, że HIIT trening trwa bardzo krótko! Wystarczy, że znajdziesz około 30 minut dziennie. Ćwiczenia możesz skomponować samodzielnie. Najważniejsze jest zachowanie naprzemiennego umiarkowanego i intensywnego tempa. Możesz połączyć np. trucht ze sprintem, spokojną jazdę na rowerze z bardzo szybką lub podskoki z przysiadami. Spokojniejszy wysiłek powinien trwać około 60 sekund, a intensywny około 20 sekund. Sprawdź, gdzie możesz wykonać HIIT trening.

Interwały w domu czy na siłowni?

Ze względu na wysoką intensywność można pomyśleć, że trening HIIT wykonuje się tylko na siłowni. Jednak dzięki dowolności wyboru ćwiczeń możesz zrobić interwały w domu! Początkujący nie potrzebują żadnego dodatkowego sprzętu. Dla urozmaicenia treningu możesz zaopatrzyć się w matę. Lecz, wystarczy nawet dywan lub ręcznik, żeby wykonać różnorodne ćwiczenia w podporze. Z czasem dla dodatkowego obciążenia możesz wykorzystać np. butelki z wodą. Najważniejsza jest jednak regularność. Aby interwały w domu były skuteczne wykonuj je minimum 3 razy w tygodniu. Do swojego treningu dodaj krótką rozgrzewkę o umiarkowanym tempie, a na koniec rozciąganie. Pamiętaj, że interwały w domu są równie wyczerpujące jak na siłowni. 

Trening HIIT w domu czy na siłowni?

Trening interwałowy efekty 

Jeżeli regularnie wykonujesz trening interwałowy efekty pojawią się bardzo szybko. Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy najważniejszym skutkiem ćwiczeń będzie zwiększenie metabolizmu. Podczas umiarkowanego tempa organizm spala tłuszcze. Gdy tempo nagle wzrasta, nie jest możliwe dostarczenie odpowiedniej do dalszego spalania tłuszczów ilości tlenu. Wtedy energia pochodzi z beztlenowego rozkładu cukrów. Przez to powstaje tzw. dług tlenowy. Organizm musi go “spłacić” w trakcie regeneracji. Do tego wykorzystuje energię pochodzącą z tkanki tłuszczowej. Dlatego mówi się, że spalasz kalorie nawet do 24 godzin po treningu! Trening interwałowy efekty – jak szybko się pojawią? Jeżeli ćwiczysz regularnie, minimum 3 razy w tygodniu i stosujesz się do wszystkich zasad treningu HIIT, efekty zauważysz już po kilku tygodniach. Zauważysz jednoczesne zmniejszenie warstwy tkanki tłuszczowej, wysmuklenie ciała oraz powstanie zarysu mięśni. Trening interwałowy efekty – jeśli cię zachęciły, zacznij ćwiczyć już dziś!

Zobacz także: Trening siłowy czy cardio na odchudzanie – który wybrać?