Czy istnieje alternatywa dla słomek plastikowych?

Problem z plastikowymi słomkami został dostrzeżony już wiele lat temu, jednak dopiero od niedawna przyciągnął szerszą uwagę społeczną, stając się przykładem obrazującym problem powszechnego zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie groźnego dla mórz i oceanów. Różnego rodzaju akcje uświadamiające stały się pretekstem do rezygnacji ze stosowania plastikowych słomek. Odpowiedzią na postulaty ekologów i potrzeby konsumentów stały się słomki papierowe, ulegające szybkiej biodegradacji.

Czy papier się nie rozkleja?

To jedno z podstawowych pytań nurtujących osoby planujące zastąpienie słomek plastikowych ich bardziej ekologicznymi, wykonanymi z papieru odpowiednikami. Dzięki współczesnej technologii materiałowej produkcja papierowych słomek, które nie rozpuszczają się pod wpływem działania zimnych lub ciepłych napojów, stała się rzeczywistością. Słomki papierowe, takie jak np. https://www.biowid.pl/slomki-papierowe-cat-34 powstają ze specjalnego rodzaju papieru o dużej gramaturze, dopuszczonego do kontaktu z żywnością, dzięki czemu nie nasiąkają i nie rozklejają się pod wpływem działania wilgoci. Oczywiście taki kontakt nie może być długotrwały. Jeśli wystawiamy je na działanie wilgoci przez kilka godzin, słomki zwyczajnie zaczną się rozpuszczać – to właśnie z tego względu możemy traktować je jako ekologiczną alternatywę dla jeszcze do niedawna znacznie popularniejszych rurek plastikowych.

Jednorazowe słomki do drinków i nie tylko

Ze względu na dużą trwałość słomek papierowych, ich neutralny charakter (nie mają wpływu na smak napojów) i coraz atrakcyjniejszy wygląd, są one obecnie jedną z najpopularniejszych alternatyw dla słomek plastikowych, których stosowanie w coraz większej liczbie państw staje się nielegalne. Słomki papierowe to produkty jednorazowe, które w odpowiednich warunkach dość szybko ulegają zupełnemu rozkładowi, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska i nie stanowią potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwierząt, które mogą je połknąć. Z tego typu słomek coraz chętniej korzystają różnego rodzaju bary i restauracje. Powoli są one wprowadzane również przez producentów napojów w kartonach. Z powodzeniem można stosować je także w domu, przy okazji organizacji różnego rodzaju imprez towarzyskich czy rodzinnych spotkań przy grillu.

Istnieje wiele zamienników dla tradycyjnych rurek plastikowych. Aktualnie najpopularniejszą z nich są słomki z papieru. Ponadto w sprzedaży znaleźć możemy jednorazowe słomki wyprodukowane ze słomy, z wytłoczyn jabłkowych lub skrobi roślinnej, czy też tzw. słomki makaronowe. Do wielokrotnego użytku przeznaczone są natomiast rurki metalowe ze stali nierdzewnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*