Czy istnieje alternatywa dla słomek plastikowych?

Problem z plastikowymi słomkami został dostrzeżony już wiele lat temu, jednak dopiero od niedawna przyciągnął szerszą uwagę społeczną, stając się przykładem obrazującym problem powszechnego zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie groźnego dla mórz i oceanów. Różnego rodzaju akcje uświadamiające stały się pretekstem do rezygnacji ze stosowania plastikowych słomek. Odpowiedzią na postulaty ekologów i potrzeby konsumentów stały się słomki papierowe, ulegające szybkiej biodegradacji.

Czy papier się nie rozkleja?

To jedno z podstawowych pytań nurtujących osoby planujące zastąpienie słomek plastikowych ich bardziej ekologicznymi, wykonanymi z papieru odpowiednikami. Dzięki współczesnej technologii materiałowej produkcja papierowych słomek, które nie rozpuszczają się pod wpływem działania zimnych lub ciepłych napojów, stała się rzeczywistością. Słomki papierowe, takie jak np. https://www.biowid.pl/slomki-papierowe-cat-34 powstają ze specjalnego rodzaju papieru o dużej gramaturze, dopuszczonego do kontaktu z żywnością, dzięki czemu nie nasiąkają i nie rozklejają się pod wpływem działania wilgoci. Oczywiście taki kontakt nie może być długotrwały. Jeśli wystawiamy je na działanie wilgoci przez kilka godzin, słomki zwyczajnie zaczną się rozpuszczać – to właśnie z tego względu możemy traktować je jako ekologiczną alternatywę dla jeszcze do niedawna znacznie popularniejszych rurek plastikowych.

Jednorazowe słomki do drinków i nie tylko

Ze względu na dużą trwałość słomek papierowych, ich neutralny charakter (nie mają wpływu na smak napojów) i coraz atrakcyjniejszy wygląd, są one obecnie jedną z najpopularniejszych alternatyw dla słomek plastikowych, których stosowanie w coraz większej liczbie państw staje się nielegalne. Słomki papierowe to produkty jednorazowe, które w odpowiednich warunkach dość szybko ulegają zupełnemu rozkładowi, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska i nie stanowią potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwierząt, które mogą je połknąć. Z tego typu słomek coraz chętniej korzystają różnego rodzaju bary i restauracje. Powoli są one wprowadzane również przez producentów napojów w kartonach. Z powodzeniem można stosować je także w domu, przy okazji organizacji różnego rodzaju imprez towarzyskich czy rodzinnych spotkań przy grillu.

Istnieje wiele zamienników dla tradycyjnych rurek plastikowych. Aktualnie najpopularniejszą z nich są słomki z papieru. Ponadto w sprzedaży znaleźć możemy jednorazowe słomki wyprodukowane ze słomy, z wytłoczyn jabłkowych lub skrobi roślinnej, czy też tzw. słomki makaronowe. Do wielokrotnego użytku przeznaczone są natomiast rurki metalowe ze stali nierdzewnej.