Nasiona chia – jakie mają właściwości?

Nasiona chia to składnik coraz częściej wykorzystywany w deserach. Robimy z nich na przykład oryginalne puddingi albo dżem truskawkowy z chia. Wiele produktów dostępnych jest też w już gotowej formie w sklepach. No ale dlaczego właściwie warto stawiać na ten produkt? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są nasiona chia?

Nasiona chia to produkt wytwarzany z szałwii hiszpańskiej, czyli jednorocznej rośliny o białych lub fioletowych kwiatach. Nie występuje ona wszędzie. Znaleźć ją można tylko w Gwatemali i Meksyku. Nasiona chia są znane nie od dzisiaj. Szałwię hiszpańską uprawiano już w czasach prekolumbijskich, a jej nasiona ceniono ze względu na ich unikalne właściwości i bogactwo wielu składników odżywczych. A co właściwie zawiera taki dżem truskawkowy z chia? Same nasiona to około 30 procent tłuszczu, 20 procent białka i 25 procent błonnika. Co ciekawe, zawierają więcej zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 niż łosoś. Poza tym można w nich znaleźć rozmaite przeciwutleniacze, magnez, żelazo, fosfor, cynk, wapń i wiele więcej.

Dlaczego dżem truskawkowy z chia jest zdrowy?

Nasiona chia należą do kategorii tak zwanych superfoods. Mają zatem bardzo korzystne działanie na nasze zdrowie. Taki dżem truskawkowy z chia na kanapkę pobudza procesy trawienne, a także reguluje poziom cukru we krwi. Naukowcy twierdzą nawet, że spożywanie nasion chia zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi i raka szyjki macicy. Ten produkt jest zatem szczególnie istotny dla kobiet. Nie muszą się ich nawet obawiać panie w ciąży. Nasiona chia nie wywołują bowiem żadnych skutków ubocznych i niepożądanych działań. Mają za to doskonały wpływ na zdrowie mamy oraz prawidłowy rozwój dziecka. Nasiona chia można zatem spożywać na każdym etapie życia – od najmłodszych lat, aż po późną starość.

Dżem truskawkowy z chia dla cukrzyków

Wiele osób odczuje zbawienny wpływ nasion chia. Szczególnie docenią je jednak cukrzycy, których dieta jest uboga w rozmaite słodkości. Raczej nie mogą oni sobie pozwolić na czekoladowe batoniki, ciasteczka oraz cukierki. Na rynku dostępne są jednak inne, dozwolone produkty. Świetnym przykładem jest chociażby dżem truskawkowy z chia. Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Polecamy między innymi sklep internetowy Anny Lewandowskiej – foodsbyann.com. Przy okazji nasiona chia wspomogą pracę serca, obniżą poziom cholesterolu, a wegetarianom i weganom zapewnią źródło łatwo przyswajalnego białka. Do tego usprawnią pracę mózgu i pozytywnie wpłyną na cały układ nerwowy.