Dlaczego nadmiar soli w diecie szkodzi?

nadmiar soli

Lekarze już od lat alarmują, że znacznie nadużywamy soli w codziennej diecie. Jej spożycie nie powinno przekraczać 4 gramów na dobę, tymczasem większość polaków spożywa jej aż 4 razy więcej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zbyt często sięgamy po dania gotowe i żywność wysoko przetworzoną, a te produkty zawierają mnóstwo soli. Warto wiedzieć, jak sól wpływa na nasze zdrowie i jak ją ograniczyć.

Jakie choroby może powodować nadmierne spożycie soli?

Na przedawkowaniu soli cierpią przede wszystkim nasze nerki oraz serce i układ krwionośny. Kiedy spożywamy chlorek sodu w rozsądnych ilościach, nasze nerki pracują bez zakłóceń, jednak gdy w organizmie znajdzie się jego nadmiar, zaczynają one mieć poważne problemy z wydaleniem nadmiaru wody z organizmu. Zatrzymania wody prowadzi do zwiększenia objętości krwi, a to do wzrostu jej ciśnienia ponad normę. Ponadto sól stymuluje drobne naczynia krwionośne do kurczenia się, co również przyczynia się do niebezpiecznego podniesienia ciśnienia. Niestety prowadzi do udarów mózgu, zawałów serca i innych chorób układu krążenia, niewydolności nerek oraz retinopatii. Nadmierna ilość chlorku sodu przyczynia się także do rozwoju astmy oskrzelowej i osteoporozy, a także sprzyja otyłości, a ta z kolei jest jedną z głównych przyczyn cukrzycy.

Jak ograniczyć sól w diecie?

Niestety sól silnie uzależnia. Jej odstawienie wymaga konsekwencji i siły woli, jednak zważając na zagrożenie poważnymi chorobami, warto podjąć walkę z jej nadmiarem. Zacznijmy od rezygnacji z dań gotowych i wizyt w restauracjach typu Fast food.

Kolejnym krokiem niech będzie odstawienie produktów wysoko przetworzonych takich jak sosy i zupy w torebkach, słone przekąski, ciastka, pasztety, konserwy mięsne i rybne.

Zwracajmy też uwagę na to, ile soli sypiemy do potraw. Warto codziennie rano uszykować sobie na talerzyku pół łyżeczki od herbaty soli i przez cały dzień korzystać tylko z tej ilości. Zmieńmy sposób gotowania- możemy lekko dosolić zupę czy leczo, ale zrezygnujmy ze solenia ziemniaków, makaronu i ryżu podczas gotowania. Kiedy tylko się da, zastępujmy sól naturalnymi przyprawami ziołowymi takimi jak tymianek, rozmaryn, szałwia, bazylia, kminek, majeranek. Jeśli cierpimy na nadwagę lub już mamy jakieś problemy zdrowotne, spróbujmy całkowicie zrezygnować z soli, a jeśli nie jesteśmy w stanie, to chociaż zastąpmy zwykły chlorek sodu specjalną solą niskosodową, rekomendowaną osobom z nadciśnieniem tętniczym.

Odzwyczajenie się od soli trwa przeważnie około miesiąca. Warto wytrwać, a nie tylko poprawi się nasze zdrowie, ale również odkryjemy nowe interesujące smaki, testując inne sposoby przyprawiania potraw.