Na czym smażyć, fakty i mity

Wielu z pośród kilku milionów ludzi w Polsce, dziwi się dlaczego masło i smalec to nie najlepsze pomysły na uzupełnienie tłuszczy w diecie.

Kwasy tłuszczowe

Tłuszcz powinien zawierać jak najmniej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Czyli kwasów Omega 6.
Powinien zawierać także jak najmniej cholesterolu, najlepiej aby nie miał go wcale.

Istnieje kilka czynników sprawiających, że tłuszcz nadaje się do smażenia. Jest to obecność przeciwutleniaczy oraz obecność katalizatorów utleniania.
Oliwa z oliwek, pomimo tego że ma dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jest odporna na utlenianie i dobrze znosi długotrwałe smażenie.

Masło klarowane, jest często podawane jako najlepszy tłuszcz do smażenia. W praktyce niestety tak nie jest. Zarówno masło jak i smalec, zawierają cholesterol i to jest niestety ich ogromna wada. Cholesterol obecny w maśle i smalcu łatwo się utleniania, właśnie w takiej postaci niekorzystnie działa na nasz organizm.

Temperatura dymienia

Wybierając tłuszcz, powinniśmy kierować się także punktem, albo temperaturą dymienia. Najwyższą temperaturą dymienia cechuje się oczywiście smalec, bo aż 220 stopni Celsjusza.

Warto także pamiętać, że na ilość szkodliwych związków powstałych podczas smażenia ma wpływ także czas smażenia i temperatura.

Możemy też zwrócić uwagę na rodzaj patelni, unikajmy garnków i patelni żeliwnych. To właśnie na nich tłuszcz przypala się najszybciej.

Podsumowując, najlepsza do obróbki termicznej jest oliwa z oliwek. Nie zawiera ona cholesterolu, i jest odporna na utlenianie.

piramida-steakhouse.pl