Ekologiczne podejście od diety to nie tylko produkty spożywcze. Warto również zatroszczyć się o opakowanie zdrowych posiłków. Przy przygotowywaniu jedzenia do pracy czy szkoły korzystamy z plastikowych pudełek. Dbajmy o nie by nie zanieczyszczać zbędnie środowiska. Ale co zrobić gdy takie pudełko ulegnie uszkodzeniu? Można je łatwo skleić! Materiały trudnosklejalne wymagają użycia odpowiednich klejów – zwykły może się po prostu nie sprawdź, ba! – nie sprawdzi się z całą pewnością. Dlatego, do dyspozycji mamy klej do polipropylenu. Jest to klej do zadań specjalnych: skuteczny i bardzo mocny.
Zacznijmy od początku: czym jest polipropylen?
Polipropylen to związek chemiczny, z grupy poliolefin. Jest to materiał termoplastyczny. Co to oznacza? Polipropylen można uelastycznić pod wpływem wysokich temperatur, a następnie doprowadzić do zespolenia przez obniżenie temperatury, ale bez utraty i bez z mian właściwości chemicznych. Polipropylen uważany jest za materiał wymagający, zwłaszcza w klejeniu – należy do materiałów trudnosklejalnych.
Cechy polipropylenu:
- Charakteryzuje się najniższą gęstością pośród innych polimerów,
- Wykazuje wysoką odporność chemiczną,
- Jest odporny na kwasy i sole, a także na rozpuszczalniki organiczne,
- Rozpuszcza się w wysokich temperaturach w estrach, ketonach oraz węglowodorach aromatycznych.
Zastosowanie polipropylenu
Zastosowanie tego materiału jest bardzo szerokie, nie można się zatem dziwić, że klej do polipropylenu również jest produktem często wyszukiwanym i kupowanym. Polipropylen stosuje się w:
- przemyśle spożywczym – słoje, puszki, pojemniki, opakowania,
- przemyśle elektrycznym – obudowy, izolacje, kable,
- przemyśle samochodowym – zderzaki, elementy wykończenia,
- przemyśle włókienniczym – dywany, techniczne tkaniny, skrętarki, cewki,
- przemyśle chemicznym – zbiorniki, naczynia, strzykawki, pakowania leków.
Jak wybrać najlepszy klej do polipropylenu?
Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy klej do polipropylenu? Przede wszystkim musisz znaleźć dobrego i godnego zaufania producenta. Jako że polipropylen uważany jest za materiał trudny do sklejenia, to wszystkie kleje będą klejami specjalistycznymi. Odpowiedni klej do polipropylenu trwale może łączyć ze sobą np. płyty z plaprop oraz plaprop digital.
Zanim zdecydujesz się na konkretny klej do polipropylenu, koniecznie najpierw sprawdź dokładnie jego przeznaczenie. Może okazać się, że klej przeznaczony do tworzyw sztucznych, wcale nie nadaje się do klejenia polipropylenu. Najlepiej wejść na stronę producenta kleju i tam dokładnie sprawdzić, który klej będzie najbardziej odpowiadał zadaniom, które przed Tobą stoją. Na stronie producenta, czy tez sklepu, możesz znaleźć również informacje o wielkości opakowania; niektóre kleje możesz zakupić na kilogramy: 1, 25, 50 kg, jak i na gramy. Warto dobrze przemyśleć zakup kleju do tworzywa sztucznego.
Uwaga! Niektóre kleje mogą łączyć ze sobą nie tylko tworzywo sztuczne z tworzywem sztucznym, ale również tworzywo sztuczne z innym materiałem, np. z drewnem czy kamieniem.
Pomimo iż niektóre materiały są trudne do łącznia, na rynku znajdują się odpowiednie kleje i rozwiązania, które są bardzo przydatne. Dobre kleje działają w bardzo krótkim czasie – starcza im nawet kilka minut! Powinny być również odporne na działanie wody i na różnego rodzaju związki chemiczne. Oczywiście nie bez znaczenia jest wytrzymałość kleju.