Naturalne preparaty pielęgnacyjne i przeznaczone do makijażu cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Co ważne, kosmetyki bez parabenów to nie tylko modne obecnie rozwiązanie dla osób chcących korzystać z bliższych naturze rozwiązań, ale również dla tych, których skóra jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień.
Czym są parabeny?
Parabeny to typ estrów kwasu 4-hydroksybenzoesowego (PHBA). Ze względu na swoje konserwujące właściwości, są one powszechnie wykorzystywane w lekach, produktach spożywczych, a także stanowiących przedmiot tego artykułu kosmetykach. Można je znaleźć w takich produktach jak pomadki, podkłady, balsamy pielęgnujące, kremy, szampony, mydła i w wielu innych wyrobach.
Podstawową cechą parabenów jest to, że przedłużają zdatność do użycia (lub spożycia) danego produktu, co sprawia że możemy korzystać z kosmetyków przez znacznie dłuższy czas, sięgający kilku miesięcy, a niekiedy nawet okolic roku. Jako że wyżej wspomniane kategorie kosmetyków są wyjątkowo narażone na szkodliwe działanie grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów (m.in. w związku z niską szczelnością opakowań, a także sposobem aplikacji kosmetyków na twarz) – konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Właśnie do tego celu wykorzystywane są parabeny jako niedroga metoda ochrony produktów przed zepsuciem.
Parabeny są stosowane w kosmetykach od wielu lat, a po raz pierwszy ich potencjalnie szkodliwym wpływem zaczęto interesować się w latach 90-tych XX wieku. Choć na przestrzeni kolejnych dekad nie wykazano, by miały one działanie rakotwórcze (jednak niektóre źródła wspominają o tym, że parabeny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu piersi), wykazują jednocześnie szereg innych, niekorzystnych dla człowieka właściwości.
Mianowicie, parabeny wykazują dość silne działanie drażniące, szczególnie w odniesieniu do wyjątkowo delikatnej i skłonnej do podrażnień skóry. Najczęściej zmiany pojawiają się w okolicach twarzy i dekoltu, jednak osoby o mocno wrażliwym naskórku mogą odczuć nieprzyjemne działanie parabenów również na innych fragmentach ciała.
Zgodnie z niektórymi źródłami, parabeny mogą wykazywać również działanie estrogenne, a co za tym idzie – powodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. W związku z tym rośnie ryzyko występowania bolesnych wyprysków, a także ciągłych niedoskonałości na skórze.
Kosmetyki bez parabenów czy warto?
Parabeny znajdujące się w kosmetykach z pewnością pozwalają na zabezpieczenie preparatów przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów, jednak wykazują szereg innego rodzaju oddziaływań, które czynią je substancjami niepożądanymi przez wiele osób. Badania przeprowadzane przez naukowców z całego świata wskazują, że parabeny działają drażniąco, co ma szczególnie duże znaczenie dla osób z atopią, cerą naczynkową lub wyjątkowo wrażliwą, a także skłonną do alergii.
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule, kwestia jest bardzo prosta: warto korzystać z kosmetyków bez parabenów, by nie powodować nieestetycznych, a przede wszystkim bolesnych i potencjalnie niebezpiecznych podrażnień naskórka. Warto bowiem mieć na uwadze, że niewielkie zaczerwienienie czy wypryski powstałe w wyniku działania parabenów, nieodpowiednio pielęgnowane, mogą zostać zainfekowane przez bakterie, a co za tym idzie – istnieje szansa na stałe uszkodzenie struktury naskórka i powstanie nieestetycznych śladów na twarzy lub innych częściach ciała.
Choć warto zauważyć, że części osób kosmetyki z parabenami rzeczywiście nie szkodzą – warto jednak postawić na zdecydowanie bezpieczniejsze, a przy tym równie skuteczne rozwiązania, jakimi są kosmetyki bez parabenów. W ten sposób nie istnieje żadne ryzyko zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu czy pogorszenia ogólnego stanu naskórka, co może mieć miejsce w wielu przypadkach stosowania kosmetyków z parabenami.
Kosmetyki bez parabenów jakie wybrać?
Kosmetyki bez parabenów to coraz szersza gama różnego rodzaju produktów, które cieszą się rosnącą popularnością. Jednak aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni dla siebie preparat, warto sprawdzić kilka kwestii:
– skład – w przypadku naturalnych kosmetyków (a także każdego innego ich rodzaju) – im krótszy skład, tym lepiej. W szczególności warto zwrócić uwagę na występowanie ewentualnych alergenów – trzeba bowiem mieć na uwadze, że nawet naturalne kosmetyki mogą zawierać w składzie substancje, które szkodzą konkretnym osobom (jednak tego typu wiedzę często pozyskuje się metodą prób i błędów – jeśli widzimy, że dany kosmetyk nam szkodzi, warto wypróbować inny, eliminując przy tym jeden ze składników, który potencjalnie mógłby uczulać);
– opakowanie – jako że w większości kosmetyków naturalnych znajdują się nieco słabsze, naturalne konserwanty – należy zwrócić uwagę na zastosowany rodzaj opakowania. Powinno ono maksymalnie zabezpieczać produkt przed dostępem powietrza, a dodatkowo dobrze jeśli kosmetyk jest wyposażony w aplikator, który minimalizuje styczność produktu ze skórą;
– rodzaj konserwantu – kosmetyki bez parabenów muszą zawierać innego rodzaju, najczęściej naturalny konserwant. Warto zwrócić uwagę na to, co dokładnie znajduje się w składzie produktu.
Jak widać, wybór kosmetyków bez parabenów nie jest wcale szczególnie skomplikowany. Zwracając uwagę na kilka wyżej wspomnianych kwestii, można znaleźć naprawdę dobre jakościowo, a przy tym naturalne i bezpieczne produkty dla siebie. Wystarczy tylko czytać składy i przyglądać się opakowaniom produktów – tego typu działania szybko wchodzą w nawyk osobom stosującym naturalne kosmetyki.