Słodkie i zdrowe zamienniki cukru – Eko słodziki

zdrowy cukier

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że cukier nie jest zdrowy. Niestety pomimo tej wiedzy, bardzo ciężko jest nam całkowicie zrezygnować z jego używana do słodzenia kawy czy herbaty. Detoks cukrowy to proces, który wymaga dużego samozaparcia i silnej woli. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele zdrowych zamienników cukru tzw. zdrowy cukier. Warto wiec zapoznać się z zamiennikami, ponieważ nie dość, że ograniczymy dzięki nim spożywanie białego cukru, to jeszcze mogą mieć one dobry wpływ na nasze zdrowie.

Złowrogi cukier

W naszej diecie najczęściej używamy białego lub brązowego cukru i choć na rynku istnieje przekonanie, że ten brązowy jest zdrowszy, to tak naprawdę cukry te różnią się jedynie kolorem. Wszyscy już wiemy, że spożywanie cukru w dużych ilościach jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, a wśród nich najczęściej wymienia się otyłość i cukrzycę. Według badań, na początku XX wieku potencjalny Europejczyk spożywał około 5 kg cukru rocznie, dziś potrafi zjeść już nawet około 42 kilogramów. I właśnie dlatego nasze społeczeństwo ma coraz większe trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi, a do tego jesteśmy bardziej podatni na próchnicę, dokucza nam osłabienie i mamy problemy z koncentracją. Cukier to składnik, który powinien zniknąć.

Zdrowy cukier w diecie

Wśród zdrowych zamienników tradycyjnego cukru najczęściej wymienia się miód, który oprócz tego, że jest źródłem cukrów, biopierwiastków, i aminokwasów, to zawiera jeszcze w swoim składzie witaminy, enzymy. Miód to 100% naturalny słodzik, warto po niego sięgać, kiedy korci nas posłodzenie czegoś tradycyjnym, niezdrowym cukrem. Co ciekawe, według danych, każdego roku na świecie wytwarza się ok. miliona ton miodu, a pomimo to na półkach sklepowych znajdziemy jego sztuczne odpowiedniki. Pomimo tego, iż miód to świetna, słodka alternatywa dla cukru, ma on również swoje minusy. Niestety, ale coraz częściej miód uczula osoby, które mają alergię na rośliny, od których pochodzi.

Syrop klonowy

Kolejna alternatywa dla cukru jest syrop klonowy, który wytwarza się z pnia klonu. Syrop ma bardzo gęstą konsystencję, złocisty kolor, a do tego jest niezwykle bogatym źródłem manganu, fosforu i cynku. Najczęściej kojarzy się nam z typowo amerykańskimi plackami. Syrop klonowy zawiera mniej kalorii niż cukier i miodu, do tego pozbawiony jest wszelkiego rodzaju konserwantów. Niestety ma też swoje minusy. Główny z nich to to, że ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego należy jeść go od czasu do czasu.

Ksylitol znany jako cukier brzozowy

Zdrowy cukier to również ksylitol. Jest on głównie pozyskiwany z brzozy. W smaku i konsystencji bardzo ciężko jest go odróżnić od typowego, rafinowanego cukru, ale już w swoim działaniu ksylitol nie ma sobie równych. Cukier ten ma o wiele mniej kalorii niż ten tradycyjny- biały. Ma także niski indeks glikemiczny, dlatego to poleca się go diabetykom. Ponadto ksylitol działa bakteriobójczo, przeciwpróchniczo, a do tego wspomaga naszą odporność. Najlepiej smakuje w domowych wypiekach, ale jak wszystko inne, ten cukier również nie jest idealny. Udowodniono, że spożywane zbyt duże ilości ksylitolu mogą źle wpływać na układ pokarmowy, powodując np. wzdęcia. Zaleca się stosowanie trzech łyżeczek dziennie.

Eko słodziki

To kolejne produkty, które w codziennej diecie pozwolą nam zastąpić złowrogi, biały cukier. Eko słodziki to słodziki, które posiadają certyfikaty potwierdzające ich ekologiczne pochodzenie. Najczęściej tego typu produkty znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością. Warto wybierać je jako alternatywa dla tradycyjnego cukru. Tu jednak powinniśmy też mieć na uwadze, również spożywanie zbyt dużej ilości słodzików może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy z kolei sięgamy po produkty eko, zawsze sprawdźmy źródło, z jakiego pochodzą. Ważne tez, by produkty te były certyfikowane, ponieważ to potwierdza ich dobre ekologiczne pochodzenie. Zwykle tez powinniśmy się spodziewać wyższej ceny produktów ekologicznych. Jeżeli będą one zbyt tanie, powinno to zwrócić naszą uwagę.