Jakie są właściwości zdrowotne spiruliny hawajskiej?

właściwości zdrowotne spiruliny hawajskiej

Coraz większe zainteresowanie regularnym dbaniem o dobry stan zdrowia, przekłada się na rozwijanie się badań pozwalających wyszukiwać substancje, które w naturalny sposób mogą znacznie poprawić funkcjonowanie organizmu. Jedną z takich substancji, która jest wyciągiem z alg morskich, jest spirulina hawajska. Jest to substancja, która była stosowana już w medycynie ludowej. Jednak popularność wykorzystywania tej substancji w różnych preparatach zaczęła rosnąć  ostatnich czasach. Jest to związane między innymi rosnącym rynkiem żywności prozdrowotnej.

Jakie są najważniejsze właściwości, które wykazuje spirulina hawajska?

Do istotnych właściwości spiruliny hawajskiej można zaliczyć to, że jest to substancja, której skład nawet w dwóch trzecich stanowi białko. Są to aminokwasy, które występują w doskonałych proporcjach. Jest to z tego powodu jedno z najlepszych źródeł białek w ramach białek roślinnych. Proporcje aminokwasów odpowiadają, tym które występują w białkach zwierzęcych. Z tego powodu spirulina hawajska powinna być brana pod uwagę przez osoby, które ograniczają spożywanie mięsa. 

Dotyczyć to może osób:

  • decydujących się na dietę wegetariańską,
  • przechodzących na dietę wegańską,
  • chcących stosować diety zbilansowane z ograniczonym spożyciem mięsa,
  • mających problemy z tolerowaniem białek z produktów o wysokiej zawartości protein.

Dodatkowo w spirulinie można również znaleźć wiele witamin oraz składników mineralnych. W ten sposób można uzupełniać braki konkretnych substancji w organizmie. Zastosowanie suplementów zawierających spirulinę pozwala zapewnić ograniczenie ryzyka, występowania między innymi niedoborów witaminy A. Jednocześnie jest to witamina dostępna w takiej formie, która zabezpiecza przed występowaniem hiperwitaminozy. Pozwala to znacznie bezpieczniej dostarczać witaminę A do organizmu w ramach codziennej diety. Doskonałe wchłanianie ma również pochodzące ze spiruliny żelazo. Jest to związane z ze sposobem, w jaki glony wytwarzają żelazo. Są one w stanie produkować tak zwane kompleksy z żelazem.

Jakie efekty zdrowotne zapewnia spirulina hawajska?

Trzeba brać pod uwagę, że spirulina hawajska może przynosić spore korzyści zdrowotne przy długoterminowym stosowaniu. Dotyczy to różnych chorób cywilizacyjnych wśród do których można zaliczyć między innymi choroby układu krążenia czy związane z metabolizmem. Jednocześnie badania nad spiruliną hawajską wskazują, że wpływa ona korzystnie również na obniżanie poziomu cholesterolu. Szczególnie osoby mające predyspozycje rodzinne do występowania nadmiernego poziomu cholesterolu, czy jego odkładania się, powinny rozważyć, sięgnięcie po preparaty, które zawierają spirulinę. Pozwala to uzyskać znaczne korzyści zdrowotne przy dłuższym okresie stosowania takich, prozdrowotnych produktów.