Wiele mówi się o właściwościach prozdrowotnych owoców suszonych i o tym, że mogą one świetnie zastępować niezdrowe przekąski, przede wszystkim słodycze. Powinno się zatem wprowadzić je do swojej diety, ale można zastanawiać się, czy dotyczy to także diet odchudzających. Jeśli tak, na które z suszonych owoców dostępnych w sprzedaży warto postawić?
Suszone owoce na odchudzanie – jak działają?
Suszone morele, śliwki, daktyle, figi czy inne są powszechnie spotykane w sprzedaży – https://www.brodowskiowoce.pl/. Są często zalecane jako element zdrowego żywienia. Jest to zatem gotowa odpowiedź dla osób, które zastanawiają się, czy suszone owoce są zdrowe. Mają one wiele cennych dla zdrowia składników, w kontekście odchudzania jednak najważniejsze są pektyny, a także błonnik. Ten drugi składnik to substancja dobrze znana osobom odchudzającym się, kluczowa dla właściwego tempa trawienia oraz regularności wypróżnień (jest niezbędny, by unikać zaparć). W błonnik szczególnie bogate są suszone śliwki, dlatego osoby mające zaparcia czy chcące schudnąć zdecydowanie muszą je włączyć do swojej diety. Wysoką zawartość błonnika mają jednak wszystkie suszone owoce, jakie znaleźć można w sprzedaży. Oznacza to, że warto je spożywać każdego dnia, by utrzymać właściwy pasaż jelitowy, ale też:
- za ich pomocą unikać jedzenia niezdrowych przekąsek – świetnie niwelują ochotę na coś słodkiego, a jednocześnie są znacznie zdrowsze niż ciastka i batony, a niektóre z nich można spotkać w postaci chipsów (zwłaszcza chipsy bananowe czy z plasterków jabłek),
- urozmaicić dietę, co jest ważne dla zdrowia oraz tego, by na diecie wytrwać,
- dostarczyć sobie cennych witamin i minerałów, jakie zawierają.
Najzdrowsze suszone owoce
Sięgając po suszone owoce, trzeba pamiętać, że ze względu na naturalną słodycz są one dość kaloryczne, a ponieważ mają niewielką, względem owoców surowych, objętość, można zjeść ich znacznie więcej. Trzeba zatem zjadać je z umiarem, ponieważ można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Warto też wiedzieć, że niektóre z nich zawierają więcej cukru niż inne. Bogate w ten składnik są na przykład słodkie morele, daktyle, figi czy kandyzowany imbir. Dość kaloryczne są też banany, podczas gdy mniej kalorii mają śliwki, ananasy czy kwaskowate wiśnie i żurawiny.
Najbogatsze w składniki pozytywnie wpływające na zdrowie są figi, które mają wiele wapnia i magnezu. Bogate w żelazo i witaminę A są zaś morele. Poza tym wszystkie suszone owoce mają właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że opóźniają starzenie się komórek organizmu.
Wybierając jednak takie produkty, trzeba zwracać uwagę, by nie miały one w sobie siarki.
Jak je jeść?
Suszone owoce to cenny składnik zdrowej diety, także odchudzającej. Można jadać je jako przekąskę, na przykład gdy pojawi się ochota na coś słodkiego. Będą też świetnym dodatkiem do owsianki – nadadzą jej naturalnie słodki smak. Niektóre z suszonych owoców można nawet dodawać do dań mięsnych. Suszone śliwki można też stosować jako remedium na zaparcia – wieczorem kilka śliwek zalać szklanką wody, a rano wypić roztwór i zjeść śliwki.