Dieta Samuraja

dieta samuraja - stek

Dieta Samuraja to dość popularna ostatnio metoda utraty zbędnych kilogramów. Bazuje ona tylko na naturalnych produktach, takich jak warzywa, owoce, dobrej jakości mięsa, jaja i bezglutenowe zboża. Dedykowana jest dla osób, które intensywnie ćwiczą. Jak powinien wyglądać rozkład posiłków w tej diecie?

Dieta Samuraja i jej dostosowanie

Kaloryczność diety Samuraja, jak i sam rozkład posiłków, powinniśmy dostosować indywidualnie. Pamiętać musimy o parametrach fizycznych, rodzaju uprawianej aktywności fizycznej, jej intensywności, oraz pory dnia, podczas której ćwiczymy. Kluczową zasadą tej diety jest skupienie się na żywności niskoprzetworzonej. Podstawą jest także biały ryż, czy kasza gryczana.

To nieco zmodyfikowana wersja diety Paleo. Tylko intensywnie trenujące osoby powinny wdrażać je w swoje życie. Jej celem jest głównie poprawa własnych, sportowych osiągnięć. Wszystko ma ułatwić nam dbanie o sylwetkę, zdrowie i fizyczną kondycję. Twórcą diety Samuraja jest i dietetyk Nate Miyaki. Jest zmodyfikowaną wersją diety Paleo, ze względu na przypuszczalnym sposobie żywienia naszych przodków. Stworzona z myślą o tych, którzy szukają sposobu na szybsze wyrzeźbienie sylwetki i zredukowanie poziomu tkanki tłuszczowej. Wersja sportowa rozszerzona jest o bezglutenowe węglowodany. Kluczem jest tutaj nisko-przetworzona żywność.

Czego nie można spożywać? Dieta Samuraja i zakazane produkty

Podczas diety Samuraja zakazane są takie produkty, jak mleko i produkty nabiałowe, strączkowe rośliny, zboża z glutenem, fast foody, gotowe dania czy produkty z cukrem rafinowanym. Uwagę należy zwrócić także na oleje roślinne, które są utwardzane. Jak więc widać, lista zakazana zawiera naprawdę sporo produktów. Największe problemy mogą spotkać ci, którzy do tej pory opierali swoje żywienie na większości tych produktów.

W diecie tej istotny jest prawidłowy rozkład węglowodanów w ciągu naszego dnia. Zalecane jest, aby śniadania i ibady złożone były z białek i tłuszczów, a węglowodany włączane były do posiłków jedynie po treningach oraz wieczorem. Dietę możemy bez problemu połączyć z porannym treningiem, który wykonujemy na czczo.

dieta samuraja - wojownik

Dozwolone produkty w diecie Samuraja

W diecie Samuraja dozwolone jest chude mięso, owoce morza, jaja i warzywa. Owoce o niskim poziomie cukru, oliwa z oliwek, olej kokosowy jak i orzechy z nasionami. Źródłem węglowodanów w diecie powinny być: komosa ryżowa, amarantus, biały ryż, kasza gryczana i jaglana, ziemniaki, bataty, słonecznik, mąka konopna. To właśnie w te produkty musimy się zaopatrzyć, jeśli wkrótce pragniemy rozpocząć dietę Samuraja. Inspirowana jest japońskim stylem jedzenia. Trwa aż 3 miesiące. Jej efekty to wymodelowana sylwetka i stracone kilogramy. Dieta Samuraja nie powinna być stosowana przez osoby, które: mają depresję, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, mają wrzody, cierpią na brak energii, mają alergie pokarmowe.

Dieta zawsze kojarzy nam się z wieloma wyrzeczeniami. Jaki jest więc sekret na wytrwanie w diecie Samuraja? I przede wszystkim: jak podczas diety pokonać kryzys? Na pewno nie możemy zbyt szybko się poddawać. Pamiętajmy o tym, jaki cel postanowiliśmy sobie na samym początku i tą drogą zmierzajmy do końca. Nie ulegajmy pokusom w postaci słodyczy. To najkrótsza droga do utraty stabilizacji w naszej diecie i wpadnięcia w błędne koło – cała nasza praca, którą włożyliśmy w odchudzanie pójdzie po prostu na marne. Mimo, że to dieta stricte dla sportowców, nie oznacza to, że w niej nie wytrwamy. Przy zachowaniu odpowiedniej ilości ruchu, również i my zaczniemy dostrzegać pozytywne aspekty diety Samuraja. Pomoże nam rozbudować mięśnie i zyskać odpowiedni obwód naszego ciała. Wzrośnie ilość tkanki mięśniowej, która zostanie zastąpiona na miejsce tłuszczowej.

Dieta Samuraja – przepis na schudnięcie?

Dieta Samuraja nie jest odmianą diety Paleo, dlatego jeśli nie trenowaliśmy nigdy, nie powinniśmy podejmować się tej diety. Najważniejsze jest jednak stałe obserwowanie własnego ciała. Co ciekawe, w diecie Samuraja nie jest wykluczone spożywanie dodatkowych odżywek białkowych dla sportowców. To odmiana w porównaniu z resztą diet, które całkowicie wykluczają dodatkowe suplementy w diecie, stawiając na pierwszym miejscu żywność.

Jeśli więc intensywnie ćwiczymy i zależy nam na zdobyciu dodatkowych kształtów, dieta Samuraja jest stworzona wprost dla nas. Jeśli jednak skarżymy się na jakiekolwiek dolegliwości związane z układem pokarmowym, odpuśćmy sobie tę dietę i zaopatrzmy w inną, bardziej bezpieczną dla naszego zdrowia.