Fakty i mity dotyczące oddawania krwi

Sprawdź fakty i mity dotyczące oddawania krwi

Wielu z nas zastanawia się czy może oddać krew. Często zachęcają nas do tego znajomi, krewni albo nawet całkowicie obce osoby namawiające do pomocy chorym dzieciom i dorosłym. Sam proces oddawania krwi jest całkowicie bezpieczny trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać chcąc pozostać zdrowym i móc oddawać krew również w przyszłości. Sprawdź najważniejsze fakty i mity dotyczące oddawania krwi czytając dalej nasz artykuł.

Kiedy mogę oddać krew?

O możliwości oddania krwi w konkretnym dniu decyduje lekarz, który przeprowadza podstawowe badanie oraz wywiad z chętnym krwiodawcą. Wcześniej, po zarejestrowaniu się w punkcie krwiodawstwa wypełnia się dość szczegółowy formularz w którym znajdują się pytania między innymi dotyczące stanu zdrowia.

Kto może oddać krew?

Na pewno krwi nie mogą oddawać między innymi: kobiety w ciąży oraz do sześciu miesięcy po porodzie, sześć miesięcy po wykonaniu tatuażu lub dużym zabiegu chirurgicznym, po przebyciu chorób zakaźnych, siedem dni po zabiegu usunięcia zęba, przez cały okres pobytu w zakładzie karnym i w sześć miesięcy po jego opuszczeniu. Każdorazowo po rejestracji w punkcie krwiodawstwa pobierana jest próbka krwi i dopiero po analizie jej zawartości zostaniesz dopuszczony od zabiegu.

Jak wygląda pobieranie krwi?

Każdy człowiek może oddać bez uszczerbku dla swego zdrowia jednorazowa 450 ml krwi i może to zrobić nie częściej niż 6 razy w roku mężczyźni i 4 razy w roku kobiety. Po oddaniu krwi przysługuje dzień wolny od pracy (dzień w którym oddajesz krew) oraz dostajesz pokaźną paczkę czekolad (osiem sztuk) dla „poprawienia nastroju”. Sam zabieg odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, trwa kilkanaście minut i nie jest nieprzyjemny. Ponadto po oddaniu odpowiedniej ilości krwi (w zależności od miasta może być to kilka lub kilkanaście litrów) możesz otrzymać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Nic tylko oddawać – zachęcam.