Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa - awokado

Stosowanie różnego rodzaju diet, stało się bardzo modne. Dziś każdy marzy o wspaniałej sylwetce i zdrowym organizmie. Oprócz zdrowego trybu życia i wprowadzenia ćwiczeń fizycznych, to właśnie dieta stanowi jeden z głównych elementów mogących przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w drodze do wymarzonej sylwetki. Jedną z nich jest dieta niskowęglowodanowa.

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest

Dieta niskowęglowodanowa jest ostatnimi czasy, jedna z najbardziej popularnych diet. Podstawą diety jest ograniczenie spożycia węglowodanów. Węglowodany są najważniejszym źródłem energii dla organizmu. Docierają one do tkanek w formie cukru i glukozy, a następnie zamienione zostają na energię. Węglowodany są również elementem niezbędnym do spalania tłuszczu. Szacuje się, iż w zbilansowanej diecie, powinno się ich dostarczać dziennie między 300-400 gram. W diecie nieskowęglowodanowej, ilość ta spada do około 130 gram na dobę, natomiast w przypadku diety katogenicznej, czyli takiej o skrajnie niskiej zawartości węglowodanów, nawet do 50 gram dziennie. Największy udział w diecie ma tłuszcz, natomiast białko spożywa się w normie fizjologicznej.

Najbardziej popularnym odłamem diety niskowęglowodanowej, jest tak zwana dieta paleo. Polega ona również na znacznym zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów, przy jednoczesnym wykluczeniu zbóż, nabiału, cukru i roślin strączkowych. Węglowodany uzyskiwane są głównie ze spożywania warzyw i owoców, natomiast białko, pochodzi głównie z produktów zwierzęcych.

Zasady diety niskowęglowodanowej

Powodem do rozpoczęcia stosowania diety niskowęglowodanowej, jest chęć redukcji masy ciała. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, charakteryzuje się dużą skutecznością, jeśli chodzi o odchudzanie.

W klasycznej diecie niskowęglowodanowej, źródłem węglowodanów są produkty, które zostają dostarczone w zwyczajowej diecie, jednak w odpowiednio mniejszej ilości. Pewne ograniczenie pojawia się natomiast w przypadku stosowania diety paleo, gdyż dopuszcza ona węglowodany pozyskiwane z konkretnych produktów spożywczych. Zaliczyć można do nich na przykład: kasza jaglana, kasza gryczana, bataty, maniok, warzywa, owoce.

Dieta niskowęglowodanowa - jaja

Skutki stosowania diety nieskowęglowodanowej

Zasadniczo stosowanie każdej diety, niesie ze sobą korzyści, jak i wady. Tak samo jest w przypadku diety niskowęglowodanowej. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Może być również dobrym narzędziem do leczenia przewlekłego stanu zapalnego i chorób autoimmunologicznych oraz wyrównania poziomu glukozy we krwi.

Zbyt gwałtowne obniżenie ilości węglowodanów, może wywoływać również niekorzystne skutki zdrowotne. Objawem może być osłabienie organizmu, problemy z trawieniem i pogorszenie pracy tarczycy. Aby wyeliminować przykre konsekwencje, należy stopniowo zmniejszać ilość spożywanych węglowodanów. Nie należy również zapominać o tym, że wykluczenie z jadłospisu pewnych produktów, wiąże się z koniecznością uzupełnienia brakujących mikroelementów za pomocą innych pokarmów lub też wprowadzenia do diety odpowiedniej suplementacji.

Warto skupić się również na produktach, na których oparta jest dieta niskowęglowodanowa. Jeśli opierać się będzie ona jedynie na ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów oraz zwiększeniu ilości tłuszczu w diecie, bez zwrócenia uwagi na makroskładniki, dieta taka może przynieść nawet odwrotny skutek.

Jak schudnąć na diecie niskowęglowodanowej

Dobrze jest stosować się do kilku uniwersalnych zasadach, które pozwolą na osiągnięcie zadowalających efektów. Przede wszystkim należy jeść powoli. Staranne przeżuwanie pokarmu sprawia, że organizm znacznie lepiej radzi sobie z trawieniem jedzenia. Ponadto powolne spożywanie posiłku sprawia, iż szybciej odczuwamy uczucie sytości.

Ponadto należy również unikać popijania posiłków. Płyny spożywane podczas jedzenia, mogą powodować przedostawanie się niestrawionego białka do tkanki tłuszczowej.

Mówi się, iż jemy oczami. Warto czasem oszukać nasz mózg i posiłki spożywać z mniejszych talerzy. Ta sama ilość pokarmu, umieszczona w mniejszej miseczce, sprawi wrażenie obfitości, co pozwoli na oszukanie mózgu, który wcześniej odczuje sytość.

Nie należy dopuszczać do charakterystycznego uczucia ssania w żołądku. Jeśli zaczynamy odczuwać głód, należy wówczas sięgnąć po zdrową przekąskę, którą w takim przypadku powinny być owoce.

Dla kogo dieta niskowęglowodanowa

Ten rodzaj diety powinien być stosowany przez osoby dorosłe, które są w pełni zdrowe. Unikać powinny jej przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiące, a także dzieci, osoby starsze lub chore.