Jak ułożyć dla siebie skuteczną dietę?

skuteczna dieta

Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na energię spożywaną w ciągu dnia. Nie zawsze, to co je koleżanka (i w jakiej ilości) jest dla nas dobre i potrzebne. Wszystko zależy od naszego stylu życia, aktywności fizycznej, wagi, czy płci oraz wzrostu. Najskuteczniejsza i najzdrowsza dieta to ta, gdzie tygodniowo „gubimy” ok. 1 kg. Szybsze schudnięcie nie zawsze jest dobre dla naszego organizmu i może wywołać niepożądany efekt jo-jo.

Jadłospis

Samo słowo „dieta” ma negatywny wydźwięk. Kojarzy się bowiem z katorżniczym ograniczeniem ulubionych dań i godzinami spędzonymi na siłowni. Nic bardziej mylnego. Dieta to tak naprawdę styl życia. I nie możemy tu pozwolić sobie na ograniczenie ilości posiłków, ich wielkości już owszem. Nieregularne spożywanie posiłków doprowadzi do zwolnienia pracy metabolizmu i odkładania ich w organizmie „na później”.

Dlatego tak ważne jest ułożenie mądrej diety. Zawsze należy zaczynać dzień od śniadania. Nieregularne odstępy w posiłkach powodują wzrost glukozy we krwi, co utrudnia kontrolę apetytu. W konsekwencji uniemożliwi nam prawidłową utratę wagi. Konsekwentnie należy trzymać się spożywania 4-5 posiłków dziennie, a odstępy między nimi nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. W ten sposób nasz organizm cały czas ma dostęp do potrzebnej energii, a my kontrolujemy nasz apetyt.

Ważne jest tez unikanie (albo też całkowita rezygnacja) z podjadania, szczególnie słodkich przekąsek. „Puste kalorie” i „zapychacze” nie pomogą w uzyskaniu świetniej sylwetki. Na szczęście w sklepach jest mnóstwo dostępnych zdrowych i smacznych przekąsek, napojów proteinowych, czy gotowych dań, które nie dość że smakują świetnie, to na pewno powinny zagościć w Twoim nowym menu.

Aktywność fizyczna

To hasło, na które każda z osób chcąca zrzucić zbędne kilogramy reaguje negatywnie. I nie ma co się dziwić. Ciężko jest wstać z kanapy i wykonać kilka ćwiczeń, gdy przez kilka lat nie robiliśmy tego wcale. Ale piękna sylwetka nie zbuduje się sama, zatem coś trzeba zrobić by mieć COŚ.

Ogólnodostępne w internecie ćwiczenia w łatwo mogą pomóc zapełnić nasz program treningowy. Poza tym znane gwiazdy w interesujący sposób pokazują ćwiczenia, które na wet dla „kanapowców” będą proste do wykonania. Warto zaznaczyć, że spalone kalorie to nie tylko utrata wagi (choć o to głównie nam chodzi), ale też nowa, lepsza sylwetka i poprawa kondycji. Na początek nie ma co oczywiście przesadzać z ilością i długością wysiłku fizycznego, aby się do razu nie zniechęcić, ale docelowo półgodzinne ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu powinny być dla nas normą.

Co warto jeść?

Sama dieta wspierająca skuteczne odchudzanie powinna opierać się na produktach białkowych (chude mięsa, twaróg, jajka) oraz surowych warzywach i owocach. Wszelkie dania przygotowywane na parze są jak najbardziej wskazane. Oleje roślinne i rybie również powinny zostać włączone do nowej diety.

Przy nowym menu trzeba wyeliminować wszelkie słodkie i słone przekąski, gazowane napoje, białe pieczywo i przetworzoną żywność. Choć wydaje się, że nowy jadłospis wymaga mocnych modyfikacji, tak naprawdę wystarczy mądrze robić zakupy i wybierać to co potrzebne w naszej diecie.

Suplementy, tabletki

Wpływ wszelkich „wspomagaczy” odchudzania nadal może budzić kontrowersje wśród medyków. Bowiem wiele dostępnych na rynku suplementów diety i tabletek wspomagających odchudzanie nie posiada żadnych wartości, a jest jedynie „placebo”. Warto wiec rozglądnąć się za naturalnymi suplementami na bazie ziół i przypraw. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy zieloną kawę czy herbatę.

Przejście na zdrową dietę może wydawać się niektórym karkołomnym zadaniem. Ale dla chcącego nic trudnego. Zagospodarowanie 30 minut dziennie na ćwiczenia i zbilansowana dieta to żadna trudność, a odpłacić się nam to może piękną sylwetką i zdrowym ciałem.