Najlepsze produkty bezglutenowe, które warto włączyć do codziennej diety

produkty bezglutenowe

Różne rodzaje diet ostatnimi czasy zawładnęły rynkiem spożywczym. Klienci poszukują sposobu na dobre samopoczucie, zmniejszenie dolegliwości zwianych ze spożywaniem przetworzonej żywności lub po prostu chcą znaleźć rozwiązanie na różne problemy zdrowotne. Wśród tych osób znajdziemy wiele takich, które cierpią z powodu nietolerancji glutenu, powszechnie znanej pod nazwą celiakii.

Produkty bezglutenowe dla osób chorych na celiakię

Celiakia to klasyczna postać nietolerancji glutenu. Choroba ta objawia się jako zespół zaburzonego wchłaniania, co spowodowane jest swoistymi, genetycznymi uwarunkowaniami, a także nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na gluten, który zawarty jest w wielu pokarmach. W wyniku swoistej reakcji immunologicznej, u pacjentów dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, które to odpowiedzialne są za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia. Jedynym działaniem pozwalającym na zapobieganiu negatywnych objawów celiakii jest całkowite wycofanie z diety glutenu, co prowadzi do ustąpienia objawów klinicznych wraz z postępującą regeneracją jelit. Ponowne wprowadzenie do jadłospisu glutenu prowadzi do nawrotu objawów i zmian w jelicie.

Najlepsze produkty bezglutenowe

Gluten to bardzo popularne białko roślinne, obecne w wielu spożywanych przez nas pokarmach. Gluten znajdziemy w pszenicy oraz w jej odmianach (durum), życie, jęczmieniu, a także jest składnikiem owsa, które powszechnie uważane jest za produkt bezglutenowy. Niestety jednak, z uwagi na współczesne procesy przetwarzania żywności, a także na bardzo powszechne wykorzystywanie owsa w połączeniu z glutenowymi zbożami, sam owies występuje w obrocie jako produkt bardzo zanieczyszczony, a to z kolei sprawia, że zalicza się go do grupy zbóż zawierających gluten. Na rynku znajdziemy też owies pozbawiony glutenu, jednak wówczas musi on posiadać specjalny certyfikat. Taki produkt dostaniemy w sklepach z żywnością bezglutenową. Gluten to tez składnik taki pokarmów jak makarony, mąki, kasze czy skrobia.

Wśród najpopularniejszych produktów bezglutenowych warto wymienić kukurydzę, ryż, proso czy grykę. Glutenu nie znajdziemy również w takich produktach jak soja, mąka ziemniaczana czy tapioka. Świetnym zamiennikiem zbóż jest coraz bardziej doceniany amarantus, który przez wielu określany jest mianem pseudozboża, pozbawionym. Amarantus powinien zajmować ważne miejsce w diecie bezglutenowej osób chorych na celiakię.

Bez glutenu zdrowiej

Amarantus dziś przeżywa swój renesans, choć na świecie uprawiany był od setek lata nawet przez Azteków i Inków. To roślina charakteryzująca się dużą zawartością składników odżywczych, wśród których znajdziemy błonnik, białko, kwasy tłuszczowe. Produkty bezglutenowe z amarantusa zawierają także bogactwo przeciwutleniaczy, które sprawiają, że amarantus może być stosowany jako lepsza alternatywa dla tych dobrze znanych nam zbóż. Co więcej, warto zaznaczyć, że nasiona amarantusa zawierają dużo więcej składników odżywczych niż np. tak lubiana i bardzo popularna pszenica. Ze względu na dobroczynne działanie prozdrowotne warto zastąpić tradycyjną, zawierającą gluten pszenicę, na zdrowszy amarantus.

Kasza jaglana

Produkty bezglutenowe mogą być dużo zdrowsza, a także dużo smaczniejsze, niż te tradycyjne zawierające gluten. Warto w diecie bezglutenowej postawić np. na niezwykle popularną kaszę jaglaną.
To jedyna kasza, która jest zasadotwórcza, dlatego też warto ją spożywać w celu odkwaszenia organizmu. Ponadto jest ona źródłem krzemionki, która występuje w niewielu produktach, a ma leczniczy wpływ na stawy. Dzięki krzemionce nasza skóra wygląda zdrowo, a włosy i paznokcie są mocne. Ponadto kasza jaglana zawiera dużo witamin z grupy B, witaminę E oraz lecytyny. Znajdziemy w niej także minerały: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo oraz antyoksydanty, które eliminują wolne rodniki.

Komosa ryżowa

To kolejny produkt bezglutenowy, doceniany też przez wegetarian, ponieważ w przeciwieństwie do innych roślin, komosa zawiera pełnoprawne białko (czyli takie, które przypomina białko zwierzęce). W komosie znajdziemy duże ilości wapnia, tokoferol, kwas foliowy, a także miedź, fosfor i mangan. To też świetne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3.