Diety wegańskie i wegetariańska z roku na rok zdobywają coraz większą ilość zwolenników. Nic dziwnego więc, że mleka roślinne cieszą się taką popularnością. Nawet osoby, które nie rezygnują z mięsa, czy produktów pochodzenia zwierzęcego, ale cenią sobie zdrową zbilansowaną dietę, sięgają po nie. Czy istnieje znacząca różnica pomiędzy spożywaniem mleka zwierzęco a mleka roślinnego?
Mleko roślinne- czym jest i czy jest zdrowe?
W asortymencie sklepów ze zdrową żywnością, czy w supermarketach coraz częściej spotykamy na półkach szeroki asortyment mlek roślinnych: ryżowych, kokosowych, czy migdałowych. To zdrowe napoje pochodzenia naturalnego, które pozyskuje się z roślin, w tym orzechów. W ich produkcji nie uczestniczą zwierzęta, toteż jest to produkt całkowicie przyjazny naszym braciom mniejszym. Polecany jest dzieciom, jako smaczne uzupełnienie diety. Wykonuje się je z wody oraz nasion przeróżnych roślin.
Mleka te oczywiście różnią się zawartością substancji odżywczych, jednak znaczna większość jest bogata w wapń, białko, czy witaminę E. Sprawia to, że mleko roślinne to idealny napój uzupełniający mikro i makroelementy w diecie, do tego ma świetny smak. Bogaty wybór napojów roślinnych sprawia, że każdy znajdzie dla siebie idealny zamiennik mleka krowiego. Największym powodzeniem cieszą się mleka owsiane oraz migdałowe.
Mleko roślinne czy mleko pochodzenia zwierzęcego – jaka jest różnica?
Poza oczywistą różnicą, jaką jest pochodzenie, mleko roślinne posiada dużo więcej witamin i białka niż mleko zwierzęce. Poza tym jego proces produkcji jest dużo bardziej ekologiczny, zwłaszcza jeżeli kupujemy produkty z naturalnych upraw. W przypadku mleka krowiego, które jest najpopularniejszym mlekiem zwierzęcym, musi ono przejść proces pasteryzacji oraz często posiada śladowe ilości hormonów, których ludzie nie powinni spożywać. Do tego dochodzi sporny proces produkcji. Aby mleko krowie mogło trafić na nasze stoły, krowa dojna musi być w ciąży, a następnie cielak odpowiednio szybko musi zostać matce zabrany, aby nie wypił cennego płynu.
Mleko roślinne jest całkowicie pozbawione wszelkich działań, które mogłyby być sporne z osobistą etyką konsumenta. Co istotne mleka pochodzenia roślinnego również nadają się na przetwory mleczne takie jak jogurty, czy sery. Mogą być wykorzystywane do kawy, czy ulubionej owsianki lub napój sam w sobie. Poleca się picie mleka zwłaszcza kokosowego dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu ze względu na dużą zawartość białka i wapnia.